Početna strana > Hronika > Libijski pobunjenici putuju u sedište NATO u Briselu
Hronika

Libijski pobunjenici putuju u sedište NATO u Briselu

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 07. jul 2011.

Delegacija pobunjenika putuje sledeće sedmice u sedište NATO-a u Brisel, gde će razgovarati o daljim koracima protiv Gadafija. Lider ustanika Mahmud DŽibril apelovao na finansijsku pomoć. Uspeh pobunjenika na zapadu zemlje.

Predstavnici pobunjenika iz Bengazija biće 13. jula primljeni u sedištu NATO-a u Briselu, a na sastanku će prvi put biti predstavnici svih 28 članica alijanse, najavio je generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen.

Savet NATO-a koji čine ambasadori zemalja članica severnoatlantske alijanse, imaće "neformalni sastanak sa Mahmudom DŽibrilom i drugim predstavnicima prelaznog Nacionalnog saveta", rekao je Rasmusen na konferenciji za novinare u Briselu.

"Osim toga, ja ću imati bilateralni sastanak sa Mahmudom DŽibrilom", dodao je generalni sekretar NATO-a.

Glasine o mogućem sastanku u sedištu NATO-a sa delegacijom libijske opozicije pojavile su se juče iz diplomatskih izvora, ali tada još nije bilo reči o tome da bi na sastanku mogli biti predstavnici svih zemalja članica NATO-a.

To se tumači kao još jedan korak u pravcu međunarodnog priznavanja pobunjeničkog Prelaznog nacionalnog saveta kao zvanične libijske vlasti.

Ranije je najavljeno da će član Prelaznog saveta iduće nedelje razgovarati sa predsednikom EU Hermanom van Rompejom, a nagovešten je i sastanak sa predsednikom Evropske komisije Žoze Manuelom Barozom.

Presušila sredstva

DŽibril je u Ankari pozvao strane zemlje da zamrznuta finansijska sredstva režima iz Tripolija stave na raspolaganje libijskoj opoziciji u Bengaziju.

U protekle dve nedelje, nekoliko puta su visoki funkcioneri pobunjenika u javnosti isticali potrebu odmrzavanja sredstava ili davanja pozajmica.

DŽibril je u ime Prelaznog nacionalnog saveta, rukovodećeg političkog tela opozicije, potpisao sa Turskom sporazum o pozajmici od 200 miliona dolara.

"Međunarodna zajednica ne može samo da podržava našu borbu protiv režima... Libijski narod pati i zbog gladi, siromaštva, nedostatka lekova i smeštaja", istakao je DŽibril posle razgovora sa šefom turske diplomatije Ahmetom Davutogluom.

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio je danas da, prema oceni vojnih stručnjaka, ne može biti skorog razrešenja situacije u Libiji.

"NATO se nalazi u složenoj situaciji. Bombarduju Libiju duže nego što su bombardovali Jugoslaviju. Nju su bombardovali 78 dana, a Libiju već duže od tri meseca", rekao je Lavrov u intervjuu TV kanalu Vesti-24.

Prema njegovim rečima, kraj tog procesa se ne nazire, ljudi ginu i sa jedne i druge strane. Zapadni partneri obratili su se predsedniku Rusije Dmitriju Medvedevu s molbom da Moskva pomogne u posredničkim naporima, preneo je Itar-Tas.

Koordinacija?

Pobunjenici napreduju u okviru ofanzive ka Tripoliju, dok snage NATO-a intenziviraju napade na položaje snaga Moamera el Gadafija.

Pobunjenici su, potpomognuti dostavama oružja iz Francuske i vazdušnim napadima NATO-a, uspeli da osvoje selo Al Kavališ, oko 50 kilometara južno od prestonice.

Jedan pobunjenički vođa iz grada Zintana ranije je rekao da su njegove snage koordinirale napade sa NATO-om, koji je protekle nedelje pojačao udare na Gadafijeve kapacitete na prvoj liniji fronta.

Prema njegovim rečima, pobunjenici su čekali pre početka napada sve dok jutros nisu konačno dobili zeleno svetlo od NATO-a.

Oblast koja je na udaru pobunjenika smatra se strateški važnom, jer se u njoj nalazi garnizon "Garjan", veliko uporište vladinih snaga u planinama Nafusa jugozapadno od Tripolija koje obezbeđuje važni putni pravac.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner