Хроника

Либијски побуњеници: Гадафи би могао да затражи азил у Чаду, Алжиру, Венецуели, Хрватској или Србији

Штампа
четвртак, 25. август 2011.

Загреб, Триполи -- Чланица Прелазног националног савета Либије Фатима Махмуд изјавила да би Моамер Гадафи могао да затражи азил у Чаду, Алжиру, Венецуели, Хрватској или Србији.

Она је за хрватски "Вечерњи лист" рекла да је Гадафи, према најновијим информацијама, још увек на територији Либије, али је напустио Триполи.

"Располажемо информацијама, да би, ако не буде ухваћен или убијен, могао да тражи азил у пет држава са којима до данас има добар однос", каже Махмудова, наводећи да су то Чад, Алжир, Венецуела, Хрватска и Србија.

"Познато је да те државе, њихова званична власт или моћни политичари и дан-данас с њим комуницирају и саветују га. Познато је да је у јако добрим односима са Србијом и с бившим председником Хрватске Стјепаном Месићем, који му је понудио помоћ у име великог пријатељства", рекла је чланица Прелазног националног савета.

Махмудова тврди да је у редовима Гадафијевих снага било "пуно плаћеника и војних стручњака из афричких земаља, али и с подручја бивше Југославије, нарочито Хрватске и Србије".

Подсетимо, побуњеници су синоћ саопштили да су у близини Триполија заробили и петорицу Срба за које сумњају да су били снајперисти Гадафија. Амбасада Србије нема такве информације.

Фатима Махмуд страхује од грађанског рата после "пада Гадафија" јер међу побуњеницима има пуно исламиста задојених идеологиом Ал каиде и њиховог бившег вође Бин Ладена.

"Вечерњак" преноси и тврдњу једног од командира бригаде "17. фебруар" Мухамеда Абу Ајше, који је водио борбе у Триполију и око Гадафијевог комплекса Баб ел-Азизија да је Триполи слободан и да се у неким деловима града живот враћа у нормалу, а да са обе стране има више од 500 мртвих и неколико хиљада рањених.

"Не стижемо да сахранимо мртве, колико их има", рекао је он, додајући да су Гадафијеве снаге на југу земље, према граници са Чадом и Суданом, још јаке, као и да су побуњеничке снаге заробиле Гадафијев приватни авион "пун злата и новца".

Влада Србије усвојила је данас закључак о потреби признавања Прелазног националног савета као легитимног представника либијског народа.

Од почетка седмице Савет је признат од већег броја држава у свету као легитиман представника либијског народа. Од земаља у региону данас је то учинила Босна и Херцеговина.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]