четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Либија: Нове власти прогласиле ослобођење земље
Хроника

Либија: Нове власти прогласиле ослобођење земље

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 23. октобар 2011.

Бенгази, Лондон – Нове власти прогласиле су у Бенгазију ослобођење Либије, после погибије Моамера Гадафија који је 42 године владао том земљом.

Церемонија обележавања краја осмомесечног сукоба снага Гадафијевог режима и побуњеника и објављивања ослобођења Либије, три дана после погибије свргнутог лидера, почела је данас у Бенгазију, на истоку земље.

Ова церемонија обележава и почетак транзиције Либије ка демократији после 42 године Гадафијеве владавине. 

"Саопштавамо целом свету да смо ослободили нашу земљу, сваки град, свако село, свако брдо, планину, пустињу и небо", изјавио је званичник који је отворио церемонију у Бенгазију у коме је почео устанак у фебруару ове године и који је био седиште побуњеничког Националног прелазног савета. 

Шеф Националног прелазног савета, Мустафа Абдел Џалил, и други званичници присуствују овој церемонији која је почела читањем Курана и певањем химне. 

Церемонији на тргу Киш присуствују десетине хиљада људи од којих многи машу новом заставом Либије, преносе агенције. И химна и застава су из времена монархије коју је Гадафи срушио 1969. године. 

Гадафијев режим почео је да се обрушава средином фебруара ове године, када су започеле демонстрације у тој земљи. 

Демонстранти су тада кренули ка владиним зградама у Бенгазију, бацајући камење и молотовљеве коктеле и палили возила а пуковник Гадафи је одговорио употребом репресивних средстава. 

Савет безбедности УН је крајем фебруара усвојио резолуцију о наметању зоне забране лета над Либијом, што је отворило пут за ваздушну кампању НАТО у тој земљи, која је почела у марту, од када су трајали и жестоки сукоби побуњеника и снага Гадафијевог режима. 

Генерални секретар НАТО Андерс Фог Расмусен саопштио је у петак, дан после погибије Гадафија под још неразјашњеним околностима у Сирту, да је седмомесечна војна операција НАТО у Либији близу краја и да су партнери у алијанси донели прелиминарну одлуку да окончају операцију до 31. октобра.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер