среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Либија: Исламисти тврде да су освојили цео Бенгази
Хроника

Либија: Исламисти тврде да су освојили цео Бенгази

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 31. јул 2014.

Исламистичке милиције тврде да су преузеле контролу над Бенгазијем, другим највећим градом Либије, пошто су упале у касарну и докопале се тешког наоружања.

Међу тим мицијама је и група коју Вашингтон сматра кривом за убиство амбасадора САД у Либији 2012. године.

Освајање Бенгазија, града на истоку Либије, део је новог напада који су тврдокорни исламисти, укључујући организацију Ансар Ал-Шарија, на ривале уочи све мање извесног заседања либијског парламента.

Снаге верне одметнутом либијском генералу Калифи Хифтеру држе контролу над аеродрому, али су, изгледа, истеране из самог града.

Хифтер је ове године кренуо у офанзиву на тврдокорне исламистичке групе у Бенгазију. Њему су се прикључиле бројне јединице слабе и исцепкане војске, као и неке локалне милиције.

Исламисти су, пак, формирали коалицију "Савет бенгазијских револуционара", на чијем челу су екстремистички команданти.

Улице Бенгазија су вечерас готово празне. Нема контролних пунктова ни војске ни зараћених милиција. Главни штаб полиције још се дими након што је јуче страдао у размени ватре.

Дим се такође уздиже из касарне либијских Специјалних снага које су похарали исламисти. Чини се да су та и друге касарне опљачкане.

Један од команданата исламистичке коалиције у Бенгазију рекао је Асошиејтед пресу да та коалиција сада контролише цео град. Према његовим речима, из Бенгазија су истеране и регуларне снаге безбедности и Хифтерове снаге.

Организација Ансар ал-Шарија поставила је на интернет фотографије својих бораца како односе велике количине војног оружја и миуниције.

Борбе завађених милиција јачају у главном граду Триполију одакле многе владе евакуишу дипломатско особље и своје грађане.

С њима хиљаде Либијаца беже друмом преко границе, у Тунис. Експлозија насиља, која се не стишава две недеље, обновила је страховања да Либија тоне у још један грађански рат.

Та севеноафричка земља је у хаосу од свргавања дугогодишњег лидера Моамер ел Гадафија 2011. године.

Нова централна власт је крња, а њене снаге безбедности слабе, па су у последње три године бројне завађене милиције преузеле контролу над деловима земље. До сада је равнотежа страха спречавала милиције да се сукобе, те су делиле моћ.

Али, групе под контролом исламистичких и екстремистичких команданата сада, изгледа, покушавају да стекну преимућство.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер