субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Либија: Хаос у редовима устаника?
Хроника

Либија: Хаос у редовима устаника?

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. септембар 2011.

Побуњеницима ће требати право чудо да успоставе ред на линији фронта према Бани Валиду и Сирту. У општем хаосу који влада у редовима устаника погинуло седам бораца, двојица због играња са ручним бацачем и још петорица у судару возила. Устаници, чекајући наређење за напад, пуцају у камиле.

13.41 - У ваздушним ударима НАТО авиона и артиљериском гранатирању Сирта погинуо 151 цивил, рекао Гадафијев портпарол Муса Ибрахим.

01.20 - Снажни напади НАТО авијације на положаје Гадафијевих присталица око Бани Валида и Сирта.

01.00 - Конвој побуњеничких возила упао у заседу код Бани Валида, седам мртвих, пренео је Ројтерс. 

Концентрација, која је држала побуњенике све до пада Триполија, распала се у парампарчад пред последњим бастионима Гадафијевог отпора, Сиртом и Бани Валидом, делимично због жестоких борби, а делом и због свеопште недисциплине која влада у њиховим редовима.

У серији невероватних инцидената, како наводи агенција Ројтерс, код Бани Валида један од побуњеника се играо са ручним бацачем, активирао га и разнео сопствену главу, али и још једног борца који се затекао у близини.

Недалеко одатле, још двојица устаника су рањена када је један од бораца испустио аутоматску пушку. Још пет бораца погинуло је у саобраћајној несрећи приликом паничног повлачења код Бани Валида.

Побуњеници су у неколико наврата покушали да допру до Сирта, али су дошли на 50 километара од тог града.

Ипак, устаници су у протекла 24 сата успели да успоставе контролу над већим делом Сабе, чиме су донекле, компензовали хаос и панику који су пратили јурише на Бани Валид и Сирт.

Међутим, упркос тврдњама званичника Националног прелазног савета да контролишу највећи део Сабе, из предграђе Ал Маншија, које и није у рукама побуњеника, Гадафијеве снаге још увек пружају отпор. 

У понедељак су побуњеничке трупе заузеле аеродром и војни гаризон у Саби, заробивши притом 150 припадника Гадафијевих снага.

Саба је једна од круцијалних тачки дуж руте за бекство која води за Нигер, а преко које је досад прошло неколико конвоја са званичницима Гадафијевог режима који су бежали у ту јужну суседну државу.

У напуштеном складишту дубоко у либијској пустињи, у региону Јуфре, пронађено складиште хемијског оружја и скоро десет тона нервног гаса иперита.

Портпарол Националног прелазног савета у Мисрати Фати Башага рекао је да је највећи део региона Јуфра под контролом побуњеника и да је складиште са бојним отровом под њиховом контролом. Ове тврдње нису за сад независно потврђене.

Моамер Гадафи је још 2004. године, као један од услова за помирење са Западом, обећао да ће све количине хемијског оружја уништити, као и да ће напустити развој нуклеарног програма.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер