петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лена Бориславова: Отказана заједничка седница влада Бугарске и Северне Македоније због непостојања документа о споразуму две земље
Хроника

Лена Бориславова: Отказана заједничка седница влада Бугарске и Северне Македоније због непостојања документа о споразуму две земље

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. мај 2022.

Заједничка седница влада Северне Македоније и Бугарске у Скопљу одложена је зато што "не постоји документ о споразуму" који би показивао напредак у преговорима две земље, изјавила је шефица кабинета бугарског премијера Лена Бориславова.

Она је, како су пренели македонски медији, Бугарској националној телевизији (БНТ) рекла да је то што би бугарска влада и премијер Кирил Петков желели да виде „некакав доказ да Република Северна Македонија има озбиљан однос према говору мржње и дискриминацији бугарског етничког становништва“.

„Посете неће бити ускоро, јер немамо документ који можемо да радимо на основу договора о добросуседству. Дакле, како је јуче потврдила македонска страна, међувладина конференција се одлаже све док не будемо видели кораке у вези са испуњавањем критеријума и разумевања, који показују заштиту од дискриминације бугарске националне мањине“, рекла је Бориславова.

Премијер Северне Македоније Димитар Ковачевски јуче је рекао да 22. маја неће бити планиране заједничке седнице две владе у Скопљу "зато што то агенде не дозвољавају", али је истакао да не постоји ни усаглашено решење спорних питања које може да буде основ за договор Софије и Скопља и да решења неће бити док не буде засновано на европским вредностима и достојанству.

Како је истакла Бориславова, "Бугарска не тражи мањину" у Северној Македонији, вец́ укључивање Бугара као државотворног народа у Устав, како би "имали сва права која уживају други народи".

Она је негирала да је Софија изложена снажном спољном притиску у вези деблокаде почетка преговора Северне Македоније и ЕУ, али је истакла да у Бугарској тренутно постоји покушај унутрашње политичке дестабилизације по питању повезаном са суседном земљом.

На питање да ли би евентуална промена става бугарске владе о вету на почетак преговора земље са ЕУ могла да доведе до пада Петковљевог кабинета, Бориславова је рекла да нико ни на који начин нец́е предузимати кораке у том правцу.

Шефица кабинета бугарског премијера Лена Бориславова је нагласила да ц́е, како је сам Петков више пута понављао, промена става Бугарске до вета бити могуц́а само постизањем широког консензуса владајуц́е коалиције и опозиције.

Бугарска министарка спољних послова Теодора Генчевска је крајем априла на скупу, на којем је био и комесар ЕУ за проширење Оливер Вархеји, поновила да је услов да Северна Македонија започне преговоре да пре тога у свој Устав уведе Бугаре.

Почетак приступних преговора Северне Македоније са ЕУ је у децембру 2020. блокирала Бугарска и поред безусловне препоруке Европске комисије.

Софија је тада тражила да Скопље прво испуни услове из Уговора о добросуседству са Бугарском и да призна бугарске корене македонске нације и језика, али је прошле године захтеве преформулисала у документ "Пет плус један".

Тада је затражила "престанак говора мржње према Бугарској и извртања историјских чињеница у уџбеницима и другде, престанак дискриминације градјана који се изјашњавају као Бугари и њихово уводјење у Устав, немешање Скопља у унутрашње ствари Бугарске и мањинска права".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер