Хроника

Лекарка из Рашке: Због рада Кризног штаба дискредитовани смо у очима пацијената; Пацијенти који не болују од короне пролазе голготу; Људи су лежали по ходницима, зашто кријемо истину?

Штампа
петак, 31. јул 2020.

Због контрадикторних информација које су добијали од Кризног штаба пацијенти су сада изгубили поверење у лекаре, каже др Јелена Дрманац специјалиста клиничке биохемије Дома здравља Рашка, која је и потписница писма "Уједињени против ковида". Поводом критика на рачун потписника тог писма, она је рекла да "они, непознати провинцијски лекари носе стуб здравственог система. "То где смо није брука, него је - понос", додала је.

"Кризни штаб и цела прича око короне направили су хаос у главама пацијената, код њих се види страх, а према лекарима су неповерљиви. Изгубили смо њихово поверење јер су, вођени препопрукама које су биле контрадикторне, дошли у ситуацију да не верују", додаје Дрманац.

Она је оценила да је здравство деценијама уназад урушавано, и пандемија је показала "где смо и шта смо", а слика коју видимо није афирмативна, ни по лекаре ни по кориснике.

Додала је да у старту опреме није било довољно и да је било занимљиво слушати чланове Кризног штаба како да здравствени радници користе заштитну опему, коју, како каже, нису ни имали у довољним количинама.

"То је далеко од савршенства, нема тога толико на раполагању, немогуће је да у том обиму располажете тим средствима", рекла је говорећи о условима у лабораторијама.

Како каже, због контрадикторних информација, пацијенти се плаше и са неповерењем приступају лекарима.

"Тешко је да им приђете, никада нису задовољни ниједним потезом, а нису свесни да смо ми у тој лошој опремљености одавно... Незадовљни су и чекањем, чекањем у ходницима, чекањем резултата. Има и добрих потеза, попут појачавања ковид амбуланти, у ходу неке ствари покушавају да се реше. Али ми смо као радници дискредитовани у њиховом очима, и то не само када је ова болест у питању", рекла је.

Ускраћени су, како каже, и пацијенти који не болују од ковида 19.

"Они пролазе голготу, ту су и пацијенти са карциномом који морају на редовне хемо терапије. Трудимо се да испунимо наш део, али капацитети су препуњени, они чекају, па се враћају.. ту су и млади људи у питању.. а слушамо да то није тако. Али ми из проивинција можемо да кажемо да то није тако и да пацијенти заиста пролазе тежак и мукотрпан пут да би се лечили онако како им је потребно", истакла је.

Онај је рекла да се придружила иницијативи Уједињени против ковида и због тога што је слушала само Кризни штаб у старту, па је схватила да из дана у дан мењају смернице и да се то коси са оним што је учила.

"Нисмо ми експрети из тих области, али смо учили то, схватила сам да морам да се држим свог разума, и поштовања према себи, колегама и пацијентима због којих се налазимо на тим местима. Већина нас су скромни, поштени људи, дипломе смо зарадили учењем и стојимо иза тога да одговорно радимо сој посао и да нам је на првом месту здравље пацијаната", каже.

Немамо право да устукнемо, додаје, али ни да одобравамо својим колегама који су нажалост под притиском.

"Жалосно је што се лекари плаше да говоре о овоме. Ми, ипак, нисмо људи који воле публицитет, нисмо медијске лицности, као што то није ни Раде Панич, али је преузео на себе да колегама поврати поштовање", казала је.

Она је навела и да сматра да када толико лекара потпише петицију којом тражи смену Штаба, најмање што би било потребно јесте да се преиспитају.

"Ми непознати провинцијски лекари, ми смо стуб здравственог система, ту где смо није брука, него понос. Ниподаштавате људе који су 20 година провели за књигом, сваки дан прате шта се десава, и пацијенте. Урушавају наш углед", оценила је.

Дрманац је рекла и да лекаре на локалу нико и не пита за мишљење.

Додаје да су обични грађани који су политички непоредељени нажалост најоштећенија категорија.

"Неко ко је високо позициониран добиће сву могућу заштиту, а они ће бити препуштени сами себи", рекла је и додала да пацијенти морају сами да купују и лекове јер фонд не покрива трошкове и да се скоро сва терапија коју морају да приме купује.

"И сваку своју фрустрацију испоље према нама, јер се налазе у хаосу и не виде излаз, а неадекватно су обавештени", додаје.

Говорећи о ситуацији у Рашкој она је рекла да се ситација поправља.

"Ми нисмо имали никакве протесте, а имали смо такав пик, то је само зато што су људи пратећи информације из медија и од представника власти, помислили да је сада све ок, опустли су се, и после тог затворског система осетили су олакшање, кренуле су прославе", навела је.

Неки људи су, како је рекла, заглавили са тешком клиничком сликом само зато што нису хтели на време да се јаве јер су се осетили обележеним, и до тога је довео рад кризног штаба.

"Људи су овде лежали по ходницима, тако је било, зашто да кријемо то. Нека дођу и нека решавају проблеме, али да буду искрени и отворени, да прихвате да проблем постоји и да га нису решили. Нису урадили оно што је требало да ураде. Нас покушавају да прогласе за некомпетентне, али сутра ће се јавити и друге колеге, полако ће се јавити храброст", закључила је она.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]