среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лех Качињски: У Европи нема важнијих и мање важних народа
Хроника

Лех Качињски: У Европи нема важнијих и мање важних народа

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 02. октобар 2009.

ВАРШАВА – Уколико Ирци на поновљеном референдуму не одбију Лисабонски споразум, председник Пољске Лех Качињски потписаће га већ наредне недеље и тако окончати ратификацију у Пољској.

„Ми смо задовољни постигнутим компромисом. Тиме што је потписивање одлагао председник Качињски је само желео да нагласи да у Европи нема важнијих и мање важних народа”, казао је за Газету правну један од министара у канцеларији Качињског Павел Випих.

За Качињског је било важно да одложи ратификацију тог споразума о реформи европских институција, од кога зависи и даље проширење на земље западног Балкана, које Пољска снажно подржава, зато да покаже да су сви народи у Европи равноправни.

„Не може се вршити притисак на мали али јуначки народ чија судбина је у неку руку слична нашој”, објаснио је Випих то одлагање.

Уколико Ирска данас прихвати Лисабонски споразум, захваљујући додатним гаранцијама које јој је дала ЕУ али и под утицајем глобалне економске кризе, једини у ЕУ ко тврдоглаво одбија да потпише тај споразум остаје чешки председник Вацлав Клаус.

Он чека да Уставни суд реши жалбу групе конзервативних сенатора да не само Лисабонски, већ и основни ранији споразуми Уније, онај из Рима и из Мастрихта нису у складу са чешким Уставом.

Чак и ако Уставни суд, као што је већ једном учинио прошле јесени пресуди да ти споразуми јесу у складу са чешким Уставом није извесно да ли ће Клаус добровољно без тужбе суду, ставити потпис на споразум који по његовој оцени ЕУ претвара у супердржаву а недопустиво много надлежности преноси са националног нивоа у Брисел.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер