субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лебане: Упркос одлуци Управног суда, шесторици одборника нису враћени мандати
Хроника

Лебане: Упркос одлуци Управног суда, шесторици одборника нису враћени мандати

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 20. март 2018.

Управни суд вратио је мандате шесторо одборника у Скупштини општине Лебане, али општински функционери одлуку суда и даље не спроводе.

Случај Лебане специфичан је по томе што су владајуће Српска напредна странка (СНС) и Социјалистичка партија Србије (СПС) замениле своје одборнике. Они су указивали на злоупотребе положаја и непотазим међу локалним страначким и општинским челницима.

Исто се догодило и у Прокупљу, Кули, Блацу, Бојнику и Мерошини, али је општина Лебане једина у која не поступа по одлуци Суда и одборницима не враћа мандат. Они за петак најављују протест. 

Последњих месеци Лебане је у јавност доспело два пута. Први - када је председник Србије уз трубаче отварао фабрику у том месту. Други, непосредно после тог великог догађаја – када је седница скупштине општине одржана у поноћ и на њој без мандата остало шест одборника. Свих шест припада владајућим странкама у том месту – СНС-у и СПС-у.

"Мене је срамота што сам њима дала поверење и што сам ишла с њима на изборе. Стварно ме срамота. Ја сам зато устала и на сваком састанку питала знате ли шта значи бити одборник. Одборник није човек који запошљава себе и своју породицу, или повереник", каже одборница СНС-а Љиљана Печенковић.   

При том кажу, мисле на локална руководства, а против руководства странака и њихових председника немају ништа.

"Али имамо против четири човека који ту харају на локалном нивоу, руководства СПС-а и СНС-а. То су Горан Јовић, Бобан Пејић, Драган Јовић и Срђан Јовић", објашњава одборник СПС-а Милан Кривошија.

Сличност у овом случају, кажу, није случајна, Одборници који су остали без мандата тврде да је управо презиме, односно припадност некој породици, гаранција за посао. Зет повереника СНС-а Горана Јовића постао је председник општине новембра прошле године, а смењени одборници набрајају и његове друге рођаке који су добили функцију или посао. 

"А што се тиче Драгана, председника општинског одбора СПС-а, то је посебна прича... Он је председник клуба, директор, одборник. Његов син је...", набраја Кривошија. 

И то набрајање траје 3 минута и 15 секунди. За све функционере понаособ знатно дуже.

"Значи породичне странке. Као да је СНС породица у коју су они запошљавали своје. Из једне куће четири, из једне пет", рекла је Печенковић.

Као куриозитет наводе и пример сада запослене пензионерке из једне од ових породица која разноси пошту. 

У међувремену, странке су шест одборника замениле другим. Суд налаже да их врате, али се та одлука не спроводи.

"Ми друго ништа не тражимо већ само да се то спроведе у дело како суд, закон и систем ове земље налаже", каже Велибор Пешић из СНС-а.

Налог који се спроводи, кажу смењени одборници, јесте да њима обезбеђење не дозвољава ни да уђу у зграду општине.    

Једино што смо у општини успели да потврдимо јесте да обезбеђење постоји, али су нас пустили унутра, до канцеларије председника општине, који ипак није био ту.

Нисмо добили његов одговор, али јесмо обећање да ће се јавити са информацијом да ли председник може да нас прими други пут. 

"Гордана, ја ћу да пошаљем поруку да ми се јави".

Н1: Ако буде хтео да се чује са мном да му кажем о чему је реч, било какву повратну информацију Ви ми јавите.

"Наравно. Договорено, важи". 

Од договора ништа, од председника – без одговора, као и од његовог таста Горана Јовића. Није се јавио на телефон нити одговорио на поруку.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер