Хроника

Лазар Крстић: Стезање каиша или пропаст

Штампа
среда, 21. август 2013.

Будући министар финансија Србије Лазар Крстић изјавио је да Србија, после толико изневерених очекивања, не сме себи да дозволи још један неуспех и зато мора спровести неопходне структурне реформе, које се годинама одлажу.

Крстић је за нови број недељника НИН рекао да му је циљ да мањак у буџету сведе са овогодишњих 6,5 на највише четири одсто бруто домаћег производа (БДП) у 2014. години.

- Да би се то остварило, мораћемо да предузмемо и неке мање популарне мере. Ми другог избора немамо, ако желимо да зауставимо даље пропадање. Мораћемо да стежено каиш ако мислимо да стабилизујемо јавне финансије - оценио је Крстић.

Он је потврдио да је заједно с првим потпредседником Владе Србије Александром Вучићем разговарао с представницима Светске банке о кредиту за покриће мањка у буџету.

"Тачно је да постоји опција да Светска банка помогне финансирање нашег буџетског дефицита, а услов за то је да се на време усвоји одговоран буџет за 2014. и то ће бити један од првих великих задатака Министарства финансија", казао је Крстић.

Тешко је, како је додао, рећи шта је оптималан дефицит, "али оно што је прихватљиво за Међународни монетарани фонд и међународну заједницу је дефицит од три, највише четири одсто БДП-а, јер би с већим дефицитом буџет једноставно тешко да би био одржив".

Крстић је најавио да ће приликом припреме буџета за 2014. морати паралелно да се ради и на повећању прихода и смањењу трошкова, водећи рачуна да Србија не упадне у негативну спиралу због пада тражње изазваног резањем буџетских расхода.

- Плате у јавном сектору и пензије не могу у пуној мери да прате раст потрошачких цена, поготово што се половина новца за исплату пензија обезбеђује из буџета. Једноставно новца за финансирање тог раста нема довољно и ми морамо да нађемо решење и планирамо у тим оквирима", поручио је Крстић.

Он сматра да би за Србију било добро да што пре закључи нови стендбај аранжман са ММФ-ом. Крстић је нагласио да у Србији сви морају да плаћају порезе и да за све важе једнака правила.

- Инсистираћу да сви плаћају порезе и пореске дугове, али ћемо водити рачуна да то не изазове нови талас стечајева и да не повећа незапосленост, јер није циљ да саплетемо нашу економију - казао је Крстић.

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]