среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ларс Вигемарк: Европа очекује да ће се БиХ кретати од Дејтона ка Бриселу
Хроника

Ларс Вигемарк: Европа очекује да ће се БиХ кретати од Дејтона ка Бриселу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. мај 2015.

БиХ више није у фокусу САД и међународне заједнице као што је била почетком '90. година, речено је на дебати у Вашингтону одржаној у Институту "Џон Хопкинс".

У дебати су учествовали шеф Делегације ЕУ у БиХ Ларс Вигемарк и Хојт Ји, заменик помоћника америчког државног секретара, пренеле су Независне новине.

Ји је рекао да су владе САД и других земаља сада фокусиране на много светских проблема и да су ограничени и ресурси и време које могу посветити БиХ.

Подсетио је да је потребно испунити три услова да БиХ крене напред - да политичари и грађани који су их изабрали покажу вољу за доношење тешких одлука и реформи, да међународни актери координишу своје напоре и да се кључне реформе почну спроводити пре изборног циклуса.

Како је додао, САД подржавају европски приступ који у први план ставља социјалне и економске реформе, али уз очекивање да то касније доведе до озбиљнијих институционалних и системских промена без којих није могуће остварити истински напредак. "Поента је да садашња европска иницијатива почне са социјалним реформама. Ми је подржавамо јер очекујемо да ће она водити ка променама Дејтона", рекао је Ји.

Ји не верује да Русија на овом простору покушава да оствари утицај "политичком куповином". "Моје искуство с Русијом у дугогодишњем деловању на Балкану показује да је Русија веома често била позитиван фактор. Никако не бих прихватио тезу да руске компаније у БиХ долазе с лошим намерама. Компаније, било да долазе из Русије, Кине или друге земље, желе да остваре профит. У ситуацији у којој се руска економија данас налази не видим да има могућности за политичке инвестиције", казао је.

Вигемарк подсећа да је Европа често била критикована да није успела на прави начин да одговори на оно што се десило у БиХ, уз напомену да се европска заједничка одбрамбена и безбедносна политика у великој мери развијала као одговор на дешавања на западном Балкану.

Оценио је да је предлог Немачке и Велике Британије о новом приступу, који је прихваћен као европска иницијатива, вратио БиХ на европски колосек али да захтева подршку партија и свих политичких актера у БиХ.

Европа очекује да ће се БиХ кретати од Дејтона ка Бриселу. У овом тренутку фокус је на социјалним и економским реформама уз координацију с међународним финансијским институцијама, казао је Вигемарк. "Фокусирани смо на реформе које се не могу одбијати под изговором да штете правима било које етничке или било какве друге групе", прецизирао је.

И он је коментарисао тезу о руском утицају кроз куповину предузећа у БиХ. Како је навео, руски амбасадор недавно му је рекао да "ниједна руска компанија није заинтересована да купује БиХ компаније које нису перспективне".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер