среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лари Вокер координатор НАТО за Западни Балкан: НАТО задовољан сарадњом са Србијом и нада се да ће она само јачати
Хроника

Лари Вокер координатор НАТО за Западни Балкан: НАТО задовољан сарадњом са Србијом и нада се да ће она само јачати

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јун 2016.

НАТО не тражи од Србије да постане чланица, али верујемо да политичари одлуке доносе на основу реалности, каже Лори Вокер, координатор НАТО за Западни Балкан.

Како је рекао, Алијанса не види посебне односе које Србија има са Русијом као врсту оптерећења.

"То није оптерећење, али јесте фактор кога смо свесни. Ипак, важно је да говоримо о чињеницама, а чињеница је да је ЕУ главни трговински партнер Србије и да се људи не руководе перцепцијама и медијским објашњењима", каже Вокер.

Вокер је истакао и да "људи нису добро информисани о реалности", као и да је НАТО задовољан сарадњом са Србијом и да се нада да ће она само јачати.

"Мислим да не може да се пореди однос једне земље са другом земљом, и однос једне земље са 28 других земаља. Србија природно више сарађује са географски блиским земљама, а оне су у већини чланице НАТО", рекао је он.

Оптерећење у односима Србије и Алијансе свакако представља прошлост и бомбардовање 1999. године.

"Схватамо да постоји питање времена, али је за нас важно да уместо да гледамо у прошлост будемо окренути будућности. Много је безбедносних изазова, а Србија је овом сарадњом безбеднија. Самим тим и регион", рекао је Вокер.

На питање колико ће партнерство трајати, он је рекао да за то не постоји рок.

"Србија је ушла у Партнерство за мир 2006. године и од тада продубљујемо сарадњу. Споразум који је сада потписан траје две године, а он се може продуживати. Нема завршног рока. Ми смо задовољни напретком у последњих годину дана, а сарадњу ћемо само јачати", рекао је Вокер.

Вокер је рекао и да цена уласка у НАТО није висока.

"Чланство смањује трошкове безбедности:. Црна Гора која сада треба да постане чланица ће плаћати 450.000 евра у заједнички буџет. Толико би вас кошта леп стан у Будви", каже Вокер.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер