четвртак, 05. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лари Кинг: 30 питања за Владимира Путина
Хроника

Лари Кинг: 30 питања за Владимира Путина

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. децембар 2010.

Премијер Русије Владимир Путин дао је интервју познатом америчком новинару Ларију Кингу. Круг питања обухватио је кључне савремене проблеме: нуклеарни програм Ирана, ситуација у Северној Кореји и Авганистану, будући споразум о Стратешком нуклеарном оружју (СНО), историја публикације Викиликса, као и предстојећи избори и рад специјалних служби.

За Ларија Кинга ово је последњи интервју с политичарем. У децембру ће емисија легендарног новинара, која је 25 година емитована на Си-ен-ен-у и која је уписана у Књигу Гинисових рекорда, престати да постоји. За Владимира Путина то је други разговор с Ларијем Кингом. Први пут су разговарали у септембру 2000. године. Међутим, обојицу их очекује најмање још један сусрет: Лари Кинг намерава да следеће године допутује у Русију.

Једна од главних тема интервјуа били су СНО и против-ракетна одбрана (ПРО). Премијер је изјавио да Русија нема намеру да било коме прети, али да ће, ако не буде било ратификације у САД новог споразуму о СНО, Москва бити приморана да предузме узвратне мере како би осигурала своју безбедност.

„Ако на наше предлоге буду дати само негативни одговори, и не само то, ако се поред наших граница појави додатна претња у виду нове варијанте трећег позиционог рејона, Русија је једноставно дужна да осигура своју безбедност на различите начине: да уведе нове ударне комплексе против нових претњи, које ће се појавити у близини наших граница, да ствара нова средства ракетно-нуклеарне технике. То није наш избор. Ми то не желимо.“

Говорећи пред Федералном скупштином председник Медведев је изјавио да Русија предлаже да се заједнички ради на општем проблему безбедности, подсетио је Путин.

„Могли бисмо да се договоримо с НАТО о размени информација, о заједничком систему управљања, али док се интереси Русије не буду узимали у обзир, овај процес није могућ.“

„Што се тиче иранске атомске претње, засад су је САД искористиле како би поред руских граница до 2015. године лоцирале системе радара и антиракета. Русија не приближава своје ракете америчкој територији, али овакви њени планови не могу да је не забрињавају“, истакао је премијер.

Подједнаку узнемиреност изазива и ситуација на Корејском полуострву. Пре свега, зато што се то дешава у непосредној близини руске границе. Међутим, у Москви сматрају да ће се емоције ипак повући и да ће победити разум и да ће стране доћи до дијалога, изразио је наду Путин.

Посебну тему разговора представљао је Авганистан. Међународна коалиција у Авганистану данас обавља важну мисију и Русија помаже коалицији на различите начине. Истовремено Русија „не може и неће присуствовати тамо војним средствима,“ истакао је премијер.

У целини, ако се погледа ситуација у савременом свету, она пружа наду:

„Проблема има више него што их је било до данас. Ипак, ја сам оптимиста. И сматрам да можемо да се договоримо у вези с питањима, која нам данас изгледају најоштрија и нерешива.“

Важан део разговора била је ситуација у Русији. Лари Кинг у датом случају није био оригиналан и питањем о изборима започет је интервју. И одговор је био очекиван:

„Председник Медведев и ја радимо у тесном контакту и одавно смо одлучили да ћемо донети усаглашену одлуку у вези с изборима 2012. године у интересу руског народа. До избора има још прилично времена. Они код нас треба да се одрже у априлу 2012. године. Понављам још једном: консултоваћемо се и донећемо ову одлуку на основу економске, социјалне и политичке ситуације у земљи.“

Што се тиче претпоставки о томе да управо Путин, а не Медведев поседује реалну власт у земљи, премијер је био категоричан: овакве примедбе се наводе да би се изазвала неслога у њиховим односима, али то није могуће. Као што се не може одступити од демократских принципа. Друго питање је што Американци често оптужују Русију за то да у њој нема демократије. Међутим, Путин је подсетио да је два пута у историји САД председник постао кандидат, који није добио већину гласова бирача. Поставља се питање: а где је овде демократија? Али, Американци на ово имају спреман одговор:

„Кад говоримо својим америчким колегама да постоје системски проблеми у овој области, чујемо: немојте да се мешате у наше ствари, код нас је таква ситуација, тако ће и бити. Ми се не мешамо, али желим и ја да посаветујем наше америчке колеге: ни ви код нас немојте да се мешате. То је суверени избор руског народа, руски народ је донео недвосмислен избор у корист демократије почетком 90-их година и с тог пута неће скренути.“

Разговор није могао да протекне без личних питања. На самом крају интервјуа Лари Кинг се заинтересовао за живот премијерових кћерки. Отац Владимир Путин је био кратак: „Оне живе обичним животом, студирају. Задовољне су, имају пријатеље – све је у реду. Али не сматрам да је потребно да их приказујем на јавној друштвеној сцени, а ни оне то не желе.“

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер