субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ламберто Занијер: Улога УНМИК-а је да обезбеди целовитост Косова
Хроника

Ламберто Занијер: Улога УНМИК-а је да обезбеди целовитост Косова

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 16. јануар 2010.

Шеф УНМИК-а Ламберто Занијер говори о улози мисије након проглашења независности Косова, координацији рада са EULEX-ом и косовским институцијама, као и о будућности српских паралелних институција.

Ламберто Занијер: Улога УНМИК-а још увек је заснована на декларацији 1244 Савета безбедности Уједињених нација. Као што сам већ неколико пута поменуо, када је о реконфигурацији мисије реч, у неку руку постали смо више политични. Косово је још увек у транзицији, чланице Савета безбедности УН још увек немају јединствен став о независности Косова. Сматрам да људи на Косову не би требало да трпе политичке последице тога. Оно где ми можемо да помогнемо јесте процес помирења међу заједницама на Косову. Постоје позитивни сигнали на том плану, али још увек постоје и бројни проблеми у односима српске и албанске заједнице на Косову, где је подршка међународне заједнице неопходна. Косово такође мора да комуницира са међународном заједницом, а ми помажемо у тој комуникацији са земљама које нису признале Косово. Ми пружамо практичну сарадњу која политичке проблеме оставља по страни, ми проналазимо практична решења која помажу људима да наставе нормално да живе.

Дојче веле: Поднећете 22. јануара извештај Савету безбедности о стању на Косову. Шта ће бити најважније теме Вашег извештаја?

Ламберто Занијер: Последњи пут сам поднео извештај Савету безбедности у октобру прошле године, тако да ће се овај извештај односити на последња три месеца. Моја процена је да очигледно постоје проблеми који морају да се реше, али морамо да се постарамо да одржимо правац у коме сада идемо. То се не односи само на УНМИК, већ и на друге организације које се старају о томе да имамо стабилну ситуацију, без већих криза. То је највећи приоритет како за локалне власти тако и за међународне организације. Мој извештај ће бити управо такав – ситуација је под контролом, али потребно је уложити веће напоре како би се одређени проблеми решили.

Са вама за Њујорк на састанак са Саветом безбедности путује и министар иностраних послова Косова, Скендер Хисени.

Он ће представити рад владе и њихове резултате, а ја ћу говорити о виђењу Уједињених нација. Министар Јеремић ће представљати Србију и изнеће српско виђење ствари. То је уобичајена динамика Савета безбедности. То ће бити дебата и излагање ставова различитих страна, чућете и мишљење и коментаре других чланица Савета.

Какав је ваш однос са лидерима Косова? Прошло је доста времена од када сте се последњи пут званично састали са било којим од представника косовских власти.

Морам да признам да је постојала фаза у којој смо се ређе састајали, али та фаза је прошла. Ја верујем да они данас боље разумеју улогу УНМИК-а. Сама чињеница да је УНМИК још увек овде, није разлог, већ последица тога да постоје проблеми које морамо решити. Притисак на УНМИК данас је далеко мањи, када говоримо о завршетку мисије. Мислим да представници косовских власти боље разумеју да политика неутралности УНМИК-а није политика против Косова, већ је политика концентрисања на решавање практичних проблема. То нам даје довољно простора да радимо на конкретним проблемима и косовске власти су препознале потребу да сарађују и искористе присуство УНМИК-а.

УНМИК се данас много више бави северним Косовом. Шта тачно УНМИК ради на северу Косова?

У северном делу Косова највише се бавимо проблемима северног дела Косовске Митровице. Северно Косово је област у којој постоји највише проблема које морамо решити. Улога УНМИК-а је да обезбеди у неку руку целовитост Косова, а то је елемент који је и те како у интересу косовске стране. УНМИК ужива подршку и поверење локалних заједница на северу Косова и имамо велику улогу у решавању проблема који се константно јављају у том делу. Покушавамо да их решавамо конструктивно, причајући са свим странама. Имамо сјајне контакте у општини Косовска Митровица, али истовремено имамо и блиске контакте са српском заједницом, а то нам омогућава да спречимо избијање кризе у том делу земље.

УНМИК и КФОР, за разлику од косовских институција, уживају подршку и поверење у северном делу Косова. Косовски лидери не подржавају идеју српских паралелних институција на Косову. Да ли има места за српске паралелне институције на Косову?

Ја мислим да је за будућност Косова важно имати мултиетничку структуру и институције које би уживале поверење свих заједница. Сматрам да је то крајњи циљ не само међународне заједнице, већ и косовских власти. Када имате паралелне институције, између њих постоји одређено одстојање и то није функционално. Напори да се те институције обједине су свакако позитивни и ми их подржавамо. Оно што је неопходно је процес који ће на прави начин испровоцирати обједињење тих институција, а кључ је дијалог. Дијалог је оно што је неопходно северу Косова и мислим да би тај дијалог требало да почне између Приштине и Београда, како би се ти проблеми решили.

Да ли се Ви залажете за интеграцију српских паралелних институција у косовске институције?

Мислим да ће ток дијалога дефинисати тај процес. Идеално би било да дијалог буде директан – између Приштине и Косова. Сматрам да би требало да се најпре разговара о техничким питањима, јер у овом тренутку не би било паметно постављати велика политичка питања. Треба се концентрисати на конкретне проблеме и њихово решавање, то је оно што је важно свим заједницама.

Тренутно на Косову постоје две мисије - УНМИК и EULEX, а на другој страни имамо косовске институције. Да ли сматрате да је на Косову неопходно постојање свих ових институција?

Сложио бих се да постоји вишак институција, али на жалост то вам даје слику о комплексности читаве ситуације и чињенице да су неке земље признале Косово, а друге нису. Због тога неки подржавају једне, а неки друге институције на Косову. Ово је ипак само фаза транзиције. Мислим да је добро што те институције дају подршку процесима на Косову из различитих углова, а ипак су комплементарне. Присуство EULEX-а је свакако позитивно због његове европске позадине. Један од кључних политичких фактора у решавању проблема Косова јесте Европска унија и мислим да је важно што су кроз EULEX чврсто повезани и упућени у процесе на Косову. Ми радимо у координацији са EULEX-ом. Европска комисија од нас такође захтева такву координацију, јер они имају потребу за што већим ангажовањем УН-а, како би лакше решавали проблеме који се тичу и Србије и Косова. У том смислу, Европа поштује и подржава улогу УН, а УН такође подржавају све већу улогу EULEX-а у региону.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер