четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ламберто Занијер: Дијалог Београда и Приштине без обзира на став МСП
Хроника

Ламберто Занијер: Дијалог Београда и Приштине без обзира на став МСП

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. фебруар 2010.

Шеф мисије УН на Косову и Метохији Ламберто Занијер изјавио је данас Тaнјугу да остаје при ставу о потреби дијалога Београда и Приштине, без обзира на то какав ће став заузети Међународни суд правде.

Према његовим речима, тешко је рећи да ли ће Београд и Приштина бити ближе преговарачком столу након мишљења Међународног суда правде у Хагу, јер се одређени ставови по овом питању заузимају и пре одлуке МСП.

"Београд би хтео да отвори одређене процесе, док Приштина није за то. Ја и даље остајем при ставу да би дијалог допринео обема странама", рекао је шеф УНМИК-а у интервјуу агенцији Танјугу.

Занијер је истакао да сматра да би дијалог о техничким питањима између Београда и Приштине допринео бољем разумевању, напретку и стабилизацији на Косову.

 Он није желео да прејудицира даље кораке Генералне скупштине УН након одлуке МСП, истичући да се мора прво видети одлука суда и имати на уму да је то саветодавно мишљење.

"Када то мишљење дође до Генералне скупштине УН и након разматрања тог мишљења, Скупштина може предузети одређене кораке али морамо сачекати", рекао је први човек УН на Косову и Метохији.

Говорећи о стратегији Питера Фејта за интеграцију севера Косова, Занијер је истакао да УНМИК није био консултован када је тај документ припреман, нити је био укључен у припрему било ког њеног аспекта, а самим тим ни у спровођење.

"Наш циљ је да решавамо проблеме тако што ћемо појачати учешће и ангажованост заједница. Више се усредсређујемо на одређена питања, него на принципе", казао је он.

Одговарајући на питање да ли Стратегија може изазвати дестабилизацију ситуације у покрајини, Занијер је рекао да би, ако се поштују начела дијалога и транспарентности, она могла допринети стабилности на Косову.

"Примећујемо постојање те стратегије, али нисмо укључени у њену примену, неутрални смо у њеном спровођењу. Ја имам свој план и настављам да радим на основу тог плана који је у складу са Резолуцијом 1244 СБУН", објаснио је Занијер.

Он је указао да насиље не може бити у било чијем интересу и да се нада да су последњи инциденти у покрајини само изоловане епизоде.

"Насиље и његова промоција нису ни у чијем интересу и сви актери то увиђају. Зато смо и видели брзе и реакције и осуду инцидената који су се догодили на Косову последњих дана", рекао је он и подсетио на недавне нападе на повратнике и то у општинама где се то није очекивало.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер