Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Квалификације за Европско првенство у фудбалу: Португал - Србија 2:1
Хроника

Квалификације за Европско првенство у фудбалу: Португал - Србија 2:1

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 29. март 2015.

ЕП: Пораз немоћне Србије у Лисабону

Фудбалери Србије поражени су у Лисабону од Португала 2:1 у утакмици четвртог кола I групе квалификација за Европско првенство у Француској.

Србија је на ’Лужу’ одиграла очајан меч, а једино вредно сећања са овог сусрета биће спектакуларан гол који је постигао Немања Матић.

С друге стране, Португалци су остварили важан тријумф у борби за ЕУРО 2016. и сада држе прво место групе са девет бодова из четири меча.

Србија је остала последња са само једним бодом, Данска је трећа са седам, исто колико има и Албанија која је преокретом савладала Јерменију са 2:1.

Португал – Србија 2:1

(Карваљо 10, Коентрао 63 - Матић 61)

Португал: Руи Патрисио – Босингва, Карваљо (Фонте 17), Алвеш, Елисеу –Тијаго, Мутињо, Коентрао (Кварежма 78) – Нани, Дани (Вилијан Карваљо 86), Роналдо

Србија: Стојковић – Баста, Ивановић, Настасић, Коларов – Петровић, Матић, Љајић (Шкулетић 85), Тадић (Тошић 78), Марковић (Ђуричић 65) – Митровић

Друго полувреме почело је солидном приликом за Србију, када је Љајић пропустио да корисно центрира после фаула Босингве над Тадићем на ивици казненог простора. Португалци су узвартили контром коју је повукао Роналдо, Коларов га је оборио и добио жути картон.

Играчи у бордо дресовима припретили су у два наврата, а онда је Србија пропустила прву шансу на мечу. После једног дуела са Марковићем Мутињо је остао да лежи на земљи, али домаћи нису прекинули игру. Наши су то искористили и одиграли нешто бржу контру – са леве стране центрирао је Тадић, а Митровић шутирао главом преко гола са неких седам-осам метара.

Иако без игре, наша екипа стиже до изједначења маестралним голом Немање Матића. Тадић је извео корнер, Раћа Петровић је главом проследио на другу стативу, где је Матић ухватио феноменалан волеј преко главе и закуцао лопту у супротне рашље – 1:1.

Међутим, већ у следећем нападу Фабио Коентрао вратио је предност домаћима. На левом боку Роналдо је једним додавањем избацио пола одбране и проиграо Мутиња, овај заврнуо на другу стативу где је бек Реал Мадрида сачекао и сместио у мрежу.

Прво следеће узбуђење виђено је тек десетак минута касније јер су српски играчи опет дозволили да меч уђе у спорији ритам. Тада је Роналдо избацио лопту из казненог, Петровић је ухватио волеј са двадесетак метара – право у Патрисија.

Селектор Радован Ћурчић покушао је изменама да промени дешавања на терену, без већег успеха. Ушли су Зоран Тошић, Филип Ђуричић и дебитант Петар Шкулетић, али без значајнијег учинка.

Најближи голу Португалци су били у 88. минуту – Нани је желео да центрира са десне стране, изблокирао га је Коларов и умало преварио истрчалог Стојковића.

До краја меча домаћи тим успео је да задржи лопту и мирно стигне до веома важног тријумфа.

Фудбалери Србије играју са Португалом у Лисабону у четвртом колу групе I квалификација за Европско првенство 2016. године. Португал - Србија 1:0 (45').

'Орловима', који заузимају претпоследње место у групи са само једним бодом, ово је вероватно последња шанса да покушају да се врате у трку за пласман у Француску.

После прве утакмице у групи одигране од 18 часова, наша селекција нашла се у веома неповољној ситуацији.

Албанија је на домаћем терену савладала Јерменију после преокрета 2:1 и сада се налази на другом месту са седам бодова, исто колико и првопласирана Данска.

Португал је трећи са шест, док су ’Орлови’ последњи са само једним бодом.

У првих неколико минута није било повезаних акција, а Португал је први ударац упутио у четвртом. После фаула над Роналдом домаћи су брзо извели прекид, лопта је стигла до Данија који је шутирао са 17 метара, али право у Стојковића.

Наставио је ’европски Селесао’ са нападима – Нани је два пута центрирао, у оба наврата одбрана Србије је добро реаговала.

Већ у 10. минуту Србија је примила гол, а он је уследио после ударца из угла који су ’Орлови’ очајно бранили. Претходно је после напада наше екипе уследила контра – Баста се збунио и испред Данија избацио лопту у корнер.

Чим је камера приказала српску одбрану било је јасно да следи проблем – Португалци су одиграли помоћну игру, Коентрао је центрирао, а потпуно усамљен на седам метара био је Рикардо Карваљо који је главом послао лопту у мрежу кроз голмана Стојковића. Љајић је закаснио да истрчи на центаршут, Ивановић је много закаснио, а Стојковић лоше реаговао.

Четири минута касније гости су имали шансу да изједначе – Баста је пронашао Тадића, овај окренуо Карваља, али је португалски штопер ипак успео да га изблокира. Србија је имала још један солидан напад пре него што је Карваљо напустио игру због повреде.

У наредних десетак минута није било превише узбуђења – Србија је преузела контролу над лоптом, неколико пута покушала преко Коларова на левој страни, али без прилика. Најближи да угрозе Патрисија били су Љајић и Тадић, али њихови ударци нису били довољно прецизни.

Домаћини су се усредсредили на полуконтре и контре, а једна таква могла је да им донесе нови гол. Роналдо је прихватио лопту на левој страни, унео је унутра, снажно шутирао са више од 25 метара – Стојковић одлично брани.

И у следећем минуту Кристијано је био у центру пажње – одиграо је добру акцију са Данијем, пробио по левом боку, пре него што је његову повратну избацио Настасић.

Од тог тренутка изабраници селектора Фернанда Сантоша поново су умртвили утакмицу, а момци у белим дресовима никако нису могли да направе једну добру акцију.

Играло се највише на средини терена, Португал је покушавао центаршутевима, али није било прилика, па се на полувреме отишло предношћу домаћих са 1:0.