четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кувајт дао амбасадору Северне Кореје месец дана да оде, снижава дипломатски ниво свог присуства у Пјонгјангу
Хроника

Кувајт дао амбасадору Северне Кореје месец дана да оде, снижава дипломатски ниво свог присуства у Пјонгјангу

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 17. септембар 2017.

Кувајт -- Кувајт је дао месец дана амбасадору Северне Кореје да напусти ту земљу и одлучио да снизи дипломатски ниво свог присуства у Пјонгјангу.

И дипломатско присуство Северне Кореје у Кувајту биће снижено на ниво отправника послова и троје дипломата, рекао је неименовани извор.

Мере које Кувајт спроводи, донете су након мање од две седмице од посете кувајтског емира Шеика Сабаха ал Ахмада Ал Сабаха Вашингтону, навела је француска новинска агенција.

Одлука је донета након што је Кувајт претходних недеља давао котрадикторне изјаве о својим односима са Северном Корејом, а САД и азијске земље су појачале притисак са своје савезнике да прекину односе са Пјонгјангом после нуклеарне пробе и лансирања балистичких ракета преко Јапана.

Као одговор на притисак, Кувајт ће протерати амбасадора Со Чанг Сика и још четворицу дипломата. После тога, још четворица дипломата ће остати у амбасади која је одбила да да коментар. Ни кувајтско министарство информисања није давало изјаве.

Кувајтски емир Сабах ал-Ахмад ал-Сабах је раније овог месеца био у посети Вашингтону где се састао са председником Доналдом Трампом. У саопштењу је америчка амбасада у Кувајту ту земљу назвала "кључним регионалним партнером по питању Северне Кореје и многим другим питањима".

Амбасада у Кувајту је једино севернокорејско дипломатско представништво у Заливу, а хиљаде Севернокорејаца ради у Кувајту, Оману, Катару и Уједињеним Арапским Емиратима.

Власти тврде да, иако је Кувајт мало тржиште у односу на Русију и Кину, количина новца коју севернокорејски радници у земљама Залива шаљу у домовину помаже влади у Пјонгјангу да заобиђе међународне санкције.

У извештају УН из 2015. се наводи да је више од 50.000 Севернокорејаца који раде у иностранству зарађивало између 1,2 и 2,3 милијарде долара годишње.

Тренутна криза око Северне Кореје је тешка за Кувајт, који је поуздани амерички савезник од Првог заливског рата 1991, када су САД и савезници окончали ирачку окупацију те земље. У Кувајту се тренутно налази око 13.500 америчких војника.

(Бета, Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер