петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Курир: Зорана Михајловић спискала 4 милиона динара на приватне докторе
Хроника

Курир: Зорана Михајловић спискала 4 милиона динара на приватне докторе

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. мај 2017.

 Иако већ имају плаћено здравствено осигурање, 350 радника Министарства грађевинарства иде и на систематске прегледе код приватника о трошку пореских обвезника

Зорана Михајловић, министарка грађевинарства, почастила је недавно, о трошку грађана Србије, запослене у свом министарству комплетним систематским прегледом у приватном дому здравља, а ово луксузирање коштаће грађане тачно 3.989.880 динара!

По особи 11.000 динара

Михајловићева је, наиме, у циљу превенције и очувања здравља, организовала за око 350 радника министарства на чијем је челу специјалистичке прегледе у приватном дому здравља и лабораторијске анализе у приватној лабораторији, и захтевала да комплетан систематски преглед радник може да обави у току једног дана, и то од 8.00 до 17.00 часова.

На тај начин су државни службеници, иако имају здравствено осигурање, добили прилику да без чекања и заказивања провере своју крвну слику, вид и густину костију, али и да ураде бројне ултразвучне прегледе.

Сваки Зоранин радник коштаће нас преко 11.000 динара, што је, бар према ономе што се до сада зна, апсолутни рекорд кад је у питању разбацивање на приватне докторе.

Кад се томе дода да данас, у 21. веку, лечимо тешко болесну децу скупљањем новца у СМС и хуманитарним акцијама, овакав начин трошења државних пара је за сваку осуду.

У Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре кажу да је све у складу с важећим законским прописима.

- У складу са Актом о процени ризика радних места и радне околине и препоруком специјалисте медицине рада да послодавац организује и обезбеди из својих средстава заштиту здравља запослених, путем обављања превентивних прегледа, планиран је и организован систематски преглед за запослене - наводе у министарству.

Раширена пракса

Пре Михајловићеве, милионе динара за необавезне прегледе запослених у истом дому здравља и истој лабораторији у којој се прегледају и Зоранини радници прошле године оставили су и ЈП „Србијаводе“ и Национална служба за запошљавање, док је праксу организовања систематских прегледа у приватним домовима здравља прва започела још 2008. Канцеларија за европске интеграције, на чијем челу је тада била Тања Мишчевић, а затим су тај пример кренули да следе и „Србијагас“, Народна банка Србије, Министарство просвете.

Нека врста корупције

Милојко Арсић, професор Економског факултета у Београду, у разговору за Курир каже да овакво понашање државних институција може да упућује и на неку врсту корупције.

- Уколико систематски прегледи могу да се обаве у државним домовима здравља, а притом се јавна предузећа и институције опредељују за приватнике, онда је несумњиво да постоји нека врста договора између оног ко тражи услугу и оног ко је за услугу ангажован. Нарочито што државни органи својим понашањем ни на који начин не би смели да подстичу рад приватног здравственог сектора - објашњава Арсић.

(Курир)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер