четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Курир: Бан Ки-мун у редовном извештају позвао на уздржаност Београда и Приштине
Хроника

Курир: Бан Ки-мун у редовном извештају позвао на уздржаност Београда и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. август 2011.

БЕОГРАД - Генерални секретар УН Бан Ки-мун у редовном извештају о Косову позвао је све стране да се уздрже од једностраних потеза који би могли да угрозе напредак остварен у дијалогу Београда и Приштине и апеловао да даље не повећају напетост.

Укупна безбедносна ситуација на северу Косова у периоду од 16. априла до 15. јула који извештај покрива, била је релативно мирна, али су се тензије повећале крајем тог периода, наводи се у извештају који ће бити представљен на седници Савета безбедности УН у понедељак.

"На северу Косова, растуће тензије остају разлог за забринутост. У том погледу, и даље чврсто наглашавам да осетљиво питање у вези са севером Косова може бити решено једино мирним средствима на основу косултација са свим заједницама на терену и без једностраних акција", наводи Бан Ки-мун у извештају у који је Бета имала увид.

"Позивам све стране да се уздрже од акција које могу подрити напредак остварен у дијалогу и појачати тензије, и да раде заједно да избегну даље погоршање ситуације", додаје се у документу који покрива период пре акције специјалне јединице косовске полиције РОСУ на административним прелазима Косова према централној Србији.

Генерални секретар УН је изразио задовољство што је у покривеном периоду интензивирани дијалог Београд и Приштине донео конкретне резултате три месеца после његовог покретања.

"Поздрављам постигнуте споразуме у областима слободе кретања, матичних књига и академских диплома и тражим од Београда и Приштине да се поптуно ангажују у њиховом спровођењу", наводи се у извештају.Бан Ки-мун је такође поздравио улогу ЕУ у дијалогу и позвао чланице Уније да наставе да подстичу Београд и Приштину да се у доброј вољи ангажују у решавању преосталих потешкоћа.

"Такође сам охрабрен наставком састанака радне групе за нестале особе, после скоро једногодишње паузе због унутрашњих политичких догађаја на Косову", навео је Бан.Он је додао, међутим, да је број добровољних повратника на Косово остао "разочаравајуће низак".У извештају се наводи да се на Косово добровољно вратиле 244 особе у протекла три месеца.

Бан је позвао да се поштује неповредивост Унмика на целој територији Косова и изразио захвалност Ламберту Занијеру чији је мандант на челу мисије УН завршен 1. јула.Генерални секретар УН навео је да су приоритети Унмика и даље унапређење безбедности, стабилности и поштовања људских права на Косову и у региону, као и да мисија УН наставља да ради на томе у сарадњи с Приштином и Београдом, заједницама на Косову, као и регионалним и међународним чиниоцима.

Косовске власти су поновиле спремност да сарађују у истрази о наводима о трговини људским органима из извештаја Савета Европе и поздравиле стварање Еулексове јединице за ову истрагу, наводи се и извештају, али и додаје да Београд и даље инсистира да за ову истрагу Савет бебзедности УН оснује независно тело.

У извештају се наводи да су лидери српске заједнице на северу Косова изразили незадовољство дијалогом, уз њихову оцену да је то корак ка признају независности Косова, док су српски лидери јужно од Ибра били позитивнији према разговорима Београда и Приштине.

Лидери Срба на северу Косова изразили су забринутост и због одлуке косовског министарства унутрашњих послова да прошири своје операције на север Косова, кроз активности Јединице за подршку регионалним операцијама (РОСУ), наводи се у извештају.

"Тензије су повећане када је РОСУ почела дневне патроле у мултиетничким областима на северу Косова", подсећа се. Од 16. априла до 15. јула укупна безбедносна ситуација на Косову остала је мирна, иако је број инцидената с мањинским заједницама на нижем нивоу повећан у односу на исти период прошле године.

Број убистава је смањен за 27 одсто, а оружаних пљачки за 20 одсто, док је косовска полиција "демонстрирала већи професионализам" у борби против кријумчарења, трговине људима и прања новца, али је број криминалних инцидената у којима су погођени припадници мањина скоро удвостручен у односу на исти период прошле године.

(Курир)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер