петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Крстимир Пантић: Београд попустио под притиском Брисела
Хроника

Крстимир Пантић: Београд попустио под притиском Брисела

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. фебруар 2012.

БЕОГРАД, ПРИШТИНА - Срби на северу Космета су узнемирени због бриселских преговора и што је Србија уклонила барикаде, каже председник општине Косовске Митровице Крстимир Пантић и оцењује да је Београд попустио под притиском Брисела.

"То је доказ да је влада под огромним притиском Европске уније и да ће зарад добијања кандидатуре бити принуђена да чини болне уступке који ће највероватније бити у супротности са Уставом Републике Србије. Због свега, Срби у Покрајини су веома узнемирени", наглашава Пантић.

Међутим, сличне оптужбе трпи и власт на Косову. Аналитичар српско-албанских односа у Приштини Фатмир Шехоли каже да је фуснота са Резолуцијом 1244 тачка преко које тамошња опозиција не може да пређе, те да се наредних дана могу очекивати немири.

"Премијер Косова је дао наредбу за подизање већег степена безбедности на Косову с обзиром на то да се најављују велике демонстрације. С друге стране, припадници 'Самоопредељења' су почели да скупљају 40 потписа посланика који би одмах сазвали ванредну Скупштину Косова", каже Шехоли.

Председница Спољнополитичког савета Министарства спољних послова Соња Лихт каже за Радио-телевизију Војводине да је договором Србија на корак од добијања кандидатуре за чланство, али да је можда и много важније што ће то допринети смиривању ситуације и бољем животу на Косову.

"Не кажем да је кандидатура апсолутно извесна, али основни захтев је испуњен и морам да кажем да је тај захтев испуњен тако што су сви актери на међународној сцени, а пре свега Европска унија, схватили да је Србија овај пут била отворенија, кооперативнија и самим тим, ми у ствари доказујемо своју озбиљност као држава", оцењује Соња Лихт.

Чини се да је посета шефа немачке дипломатије Гвида Вестервелеа све окренула. И Београд и Приштина су изгледа добили сигнал како да поступе у погледу бриселских преговора. Да ли ће њихов исход бити довољан за кандидатуру, сазнаћемо, можда већ у понедељак, када се састају шефови дипломатија земаља Европске уније.

(РТВ-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер