четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Критике немачко-француског плана за увођење строжих економских правила у 17 земаља еврозоне
Хроника

Критике немачко-француског плана за увођење строжих економских правила у 17 земаља еврозоне

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. фебруар 2011.

У Европи се спремају оштре реакције поводом немачко-француског плана за увођење строжијих, јединствених економских правила у 17 земаља еурозоне.

Немачка канцеларка Ангела Меркел и француски председник Никола Саркози предложили су прошле недеље план који предвиђа ограничавање дуга сваке земље, које би било унето у њихове националне уставе. Потом би био уведен једнак европски порез за корпорације, повећање старосне границе за одлазак у пензију и друге мере.

У замену, Немачка и Француска би пристале да повећају фондове ЕУ за финансијску помоћ чланицама запалим у дугове, иако истовремено настоје да спрече потребу за већом међународном помоћи попут оне коју су прошле године биле приморане да прихвате Грчка и Ирска.

Мере штедње које су предложиле две највеће економије у Европи већ су изазвале жалбе мање просперитетних европских суседа, који страхују да би њихове владе изгубиле самосталност у доношењу одлука.

Италија тражи да се спречи доношење правила за кажњавање презадужених земаља због тога што не спроводе мере за смањење дефицита. Белгија, Луксембург, Шпанија и друге земље противе се укидању повезивања повећања плата за одређене индексе, док се Аустрија и друге земље противе повећању старосне границе за одлазак у пензију. Ирска не жели да се одрекне свог ниског пореза за корпорације док се Грчка се пак противи захтеву за увођење уставних промена.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер