субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Критике америчким обавештајним службама због Туниса и Египта
Хроника

Критике америчким обавештајним службама због Туниса и Египта

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. фебруар 2011.

- Бела кућа јавно одбацила оптужбе о лошем раду обавештајних служби у Тунису, али амерички званичници ипак разочарани њиховим радом у арапском свету.

- Нереално очекивати да обавештајне агенције предвиђају шта ће се догодити у било којој земљи, бране се обавештајци.

Бела кућа је јавно одбацила оптужбе да су обавештајне службе лоше обавиле посао у арапском свету, али су оне, према неименованим изворима,ипак биле изложене критикама Беле куће и Конгреса због неуспеха да предвиде догађаје у Египту и Тунису.

Амерички председник Барак Обама је директору Националне обавештајне службе Џејмсу Клаперу рекао да је "разочаран" јер није било никаквог упозорења о демонстрацијама у Тунису, које су довеле до пада председника Бен Алија, јавља Асошијетед прес (АП), позивајући се на неименоване изворе у Белој кући.

Исти званичник је рекао да је, што се Египта тиче, било некаквог слабог упозорења.

Сенаторку Дајен Фајнстин, која је председник сенатског одбора за обавештајне послове, занимало је када је председник Обама обавештен о догађајима у Египту и Тунису, и шта му је том приликом речено.

“Није требало да ти догађаји изазову изненађење, какво су изазвали", костатовала је она, поготово што су, како је приметила, демонстранти користили интернет и друштвене мреже да би се органиизовали. “Да ли је неко гледао шта се догађа на интернету”, упитала је Фејнстинова.

Заменик директора Централне обавештајне агенције (ЦИА) Стефани О’Саливен је рекла сенаторима да је Обама упозорен на нестабилност у Египту “крајем прошле године”.

Шеф одбора Представничког дома за обавештајне активности, конгресмен Мајк Роџерс, изјавио је да је нереално очекивати да обавештајне агенције предвиђају шта ће се догодити у било којој земљи.

“Морамо бити реалистични када се ради о њиховим ограничењима, посебно у вези са сложеним и међусобно повезаним понашањем милиона људи”, рекао је он.

Портпарол директора Националне обавештајне службе, Џејми Смит инсистира на томе да је обавештајна заједница пажљиво пратила збивања и да је, “како су напетости и протести у Тунису расле, било је предвиђено да ће се та активност проширити”.

Обавештајни званичници, међутим, кажу да су после Туниса обећали Белој кући да ће наредни пут боље одрадити посао, преноси АП. Особље Беле куће пренело је Обамино незадовољство Клаперу и другима због Туниса, на низу састанака на високом нивоу средином јануара, још пре демонстрација у Египту.

После догађаја у Тунису, обавештајне агенције су почеле да шаљу упозорења Белој кући и Стејт департменту да би се нестабилност могла проширити на арапски свет.

Бела кућа је јавно, ипак, одбацила оптужбе да су обавештајне агенције лоше обавиле посао у Тунису. “Да ли је неко могао да предвиди да ће се продавац воћа у Тунису спалити и покренути револуцију? Не,” рекао је портпарол Беле куће Томи Витор.

“Али, да ли је дипломатска и обавештајна заједница деценијама јављала о томе да се немири крчкају у региону? Или о демографским променама укључујући високо учешће младих? Или о широком незадовољству економском ситуацијом и непостојањем политичког инструмента да би се то незадовољство изразило? Апсолутно”, додао је Витор.

Изненађење које је приредио Тунис и след догађаја у Египту навео је неке обавештајне званичнике да се питају да ли је лов на Ал Каиду и њеног лидера Осаму бин Ладена исцрпео ресурсе за друге делове обавештајне арене и закочио дугорочна стратешка анализирања и предвиђања.

“И америчка и израелска обавештајна заједница треба да се питају шта су пропустиле у Тунису и Египту. Да ли смо сувише фиксирани на тероризам и на Иран, а недовољно на шире генерацијске промене у региону?” каже бивши званичник ЦИА Брус Ридел.

Бивши аналитичар ЦИА Чарли Ален напомиње да је више америчких обавештајних служби упозоравало више администрација у Вашингтону да су у Египту и Тунису на власти бруталне диктатуре са свим условима за револт.

Анализе, међутим, не могу да предвиде и сваку искру која ће тај растући гнев претворити у отворену побуну, каже Ален.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер