петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристофер Дел: Међународна заједница на Косову још најмање деценију
Хроника

Кристофер Дел: Међународна заједница на Косову још најмање деценију

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. новембар 2009.

Косово је независно онолико колико је и Србија независна, изјавио је у ексклузивном интервјуу за Глас Америке амбасадор САД-а у Приштини Кристофер Дел. Амбасадор Дел је рекао да косовско друштво тренутно није у ситуацији да самостално функционише и да ће медјународна заједница морати да остане на Косову бар још десет година.

Глас Америке: Господине Дел, на Косову сте други пут. Шта се негативно, а шта позитивно променило у односу на вашу прву мисију 2001. године?

Кристофер Дел: Једна од промена која ме је заиста задивила јесте та да је дошло до промене става, односно начина на који та већинска заједница овде на Косову, дакле косовски Албанци, гледају на заједницу косовских Срба. Тада, 2000-2001, осећања су још била свежа. Рат се тек био завршио и мислим да је заиста било осетно то постојање непријатељства, које је већинска заједница показивала према косовским Србима. У то време, због те неизвесности која је владала везано за будућност Косова, већи део те неизвесности се у ствари трансформисао у то непријатељство према српској заједници. До самог решавања статуса, до проглашења независности, то непријатељство је трајало. Медјутим после проглашења независности, бар по мом видјењу, мислим да је нестало те неизвесности која је стварала тај осећај непријатељства

Глас Америке: Колико је Косово у реалности заиста независно, ако знамо да косовске институције не контролишу читаву територију Косова, да безбедност чува НАТО и да се многи пројекти обављају уз подршку медјународне заједнице?

Кристофер Дел: Могу да кажем оволико, а то је да је Косово суверено и независно бар онолико колико је то и Србија. Кад смо већ код тога, ни Србија нема контролу над читавом својом територијом јер треба се сетимо Кумановског споразума, чије одредбе налажу Србији да њене војне и полицијске снаге не смеју бити на пет километара од границе, значи копнене снаге, а ни њене ваздухопловне снаге не смеју бити 25 километара од границе са Косовом. Зашто сам поменуо ово? Наравно да је Србија суверена и независна земља без обзира на ограничења која су наметнута овим споразумом и наравно да је Косово независно и суверено без обзира на ограничења која су настала после конфликта овде. Наравно, слично томе не можете рећи да Косово нема суверенитет на читавој својој територији због тога што се на северу Косова труде да одржавају ситуацију такву каква је, дакле да спрече Приштину да има контролу над тим делом, попут рецимо Србије 2000-2001 године када ни она није имала суверенитет и контролу над делом територије у прешевској долини.

Глас Америке: Да ли постоји неки договорени рок или пројекат колико ће медјународна заједница морати да остане овде на Косову, да би ово друштво могло само да функционише?

Кристофер Дел: Не, мислим да не постоји никакав рок. Мислим да ми, као и наши партнери, ћемо инвестирати овде и биће нам потребно пуно времена да се поправи све оно што је уништено током једне веома несрећне прошлости кроз коју је Косово прошло. Ево рецимо као једно поредјење, у постколонијалном периоду у Африци, скоро 50 година има држава које су самосталне и независне, али је медјународна заједница и даље тамо присутна да би им помогла да се развију и да могу да остваре бољу будућност. Пре него сто погрешно будете схватили мој одговор, наравно да ја не очекујем да ће Косову требати 50 година да продје да би функционисало на такав начин, мислим да је будућност Косова у ЕУ и да ће на том путу у европским интеграцијама и трансатланским интеграцијама, Косову требати много мање времена да то постигне.

Глас Америке: Колико мање?

Кристофер Дел: Могу слободно да кажем четрдесет година мање и јос мање од тога.

Глас Америке: Ближе се косовски локални избори. Ви сте неколико пута позвали Србе да изадју на те изборе. Због чега је важно да Срби изадју на ове изборе?

Кристофер Дел: Важни су због тога што они представљају темељ једног процеса децентрализације за који сматрамо да је веома важан да би српска заједница могла да преузме ту, много жељену и много потребну, контролу над својим свакодневним животом и управљању над свим тим ресурсима који ће им омогућити да олакшају себи живот. У последњих десет година Србима се стално говори: чекајте будите стрпљиви, ми ћемо се побринути о вама. Да будем искрен, ја не видим такав напредак и мислим да су и сами Срби схватили да од таквих обећања нема ништа, Београд им значи годинама обећава да ће се побринути за њих, али ништа се од тога није много променило.

Глас Америке: Да ли имате фаворите, када је у питању српска заједница, односно њени кандидати?

Кристофер Дел: Не.

Глас Америке: Хоће ли САД повући признање Косова, уколико медјународни суд процени да то није у складу са медјународним правом?

Кристофер Дел: Не, под никаквим околностима. Као прво, ради се о једном уско дефинисаном правном питању. Питање је да ли је сам чин проглашења независности био у складу са медјународним правом или не.

Глас Америке: Да ли јесте у складу?

Кристофер Дел: У складу је са законом. Ми смо поднели наше образложење зашто мислимо да је у складу са медјународним правом. Сматрамо да смо у праву и да ће медјународни суд узети у обзир све те чињенице документоване, које смо ми послали.

(VОА)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер