субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристофер Дел: Косово суверено и независно бар онолико колико је то Србија
Хроника

Кристофер Дел: Косово суверено и независно бар онолико колико је то Србија

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 14. новембар 2009.

ВАШИНГТОН – Амерички амбасадор у Приштини Кристофер Дел изјавио је да косовско друштво тренутно није у ситуацији да самостално функционише и да ће међународна заједница морати да остане на Косову још десет година или мање.

„У постколонијалном периоду у Африци, скоро 50 година има држава које су самосталне и независне, али је међународна заједница и даље тамо присутна да би им помогла да се развију и да могу да остваре бољу будућност”, рекао је Дел у интервјуу за „Глас Америке”.

Он је рекао да не очекује да ће морати да прође 50 година да би Косово функционисало на такав начин, али да ће му бити потребно бар 40 година.

„Могу слободно да кажем четрдесет година и још мање од тога”, рекао је Дел.

На питање новинара колико је Косово у реалности заиста независно, с обзиром на то да косовске институције не контролишу читаву територију Косова, Дел је рекао да је „суверено и независно бар онолико колико је то и Србија”.

„Не можете рећи да Косово нема суверенитет на читавој својој територији због тога што се на северу Косова труде да одржавају ситуацију такву каква је, дакле да спрече Приштину да има контролу над тим делом, попут рецимо Србије 2000–2001. године када ни она није имала суверенитет и контролу над делом територије у прешевској долини”, навео је Дел, који је у том периоду био шеф америчке мисије у Приштини.

Он је рекао да САД „ни под каквим околностима” неће повући признање Косова.

„Ради се о једном уско дефинисаном правном питању. Питање је да ли је сам чин проглашења независности био у складу са међународним правом или не”, рекао је Дел и додао да су САД поднеле образложење Међународном суду правде зашто мисле да јесте.

Генерална скупштина Уједињених нација је прошле године, на захтев Србије, затражила од Међународног суда правде да одговори на питање да ли је једнострано проглашење независности Косова и Метохије у складу са међународним правом. Расправа о томе требало би да почне у децембру, у седишту суда у Хагу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер