субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристоф Бендер: Косово нема перспективу за чланство у ЕУ, Шпанија је то врло јасно ставила до знања; Стратегија је само парче папира и нема никаквих гаранција да ће се Србија до 2025. придружити Унији
Хроника

Кристоф Бендер: Косово нема перспективу за чланство у ЕУ, Шпанија је то врло јасно ставила до знања; Стратегија је само парче папира и нема никаквих гаранција да ће се Србија до 2025. придружити Унији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 25. април 2018.

Потпредседник Иницијативе за европску стабилност (ЕСИ) Кристоф Бендер сматра да Косово у постојећим околностима нема перспективу за чланство у Европској унији.

"За Косово је процес формалног приступања стигао до краја и нема начина да настави напред", оцењује Бендер у интервјуу за портал Јуропијан Вестерн Балканс (ЕWБ).

С обзиром на чињеницу да пет чланица ЕУ не признају Косово, оно нема перспективу да буде део стратегије проширења ЕУ и "Шпанија је то врло јасно ставила до знања", поручује он.

Оценивши да је Стратегија Европске комисије за Западни Балкан позитиван развој ситуације и корак у правом смеру, Бендер каже и да је добро што су владавина права и економски развој стављени у њен фокус.

"Стратегија је, међутим, само парче папира које се на крају неће рачунати, већ само оно што ће бити урађено уз помоћ ње", оцењује Бендер.

Додаје и да је за све оне који су радили на Стратегији јасно да 2025. година, која се у документу помиње као година до које би Србија и Црна Гора могле да приступе Европској унији, само индикативна година и да нема никаквих гаранција да ће се две земље до тада придружити Унији.

"Ниједна земља не би требало да тим датумом за Србију и Црну Гору буде ни охрабрена, ни обесхрабрена. Далеко је важније колико ће успешно земље радити на реформама", истиче он.

Владавина права је приоритет за Европску унију, али, како каже, постоји врло мало конкретних и јасних европских прописа о стандардима владавине права.

"Када је реч о владавини права имамо одређене кључне вредности, али када говоримо о томе како би институције требало да изгледају, нема јасних прописа", изјавио је он.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер