Хроника

Кристин Моро: Разумем разочарање Србије одлуком суда о Харадинају, али не и бес ка француској влади

Штампа
четвртак, 18. мај 2017.

Амбасадорка Француска у Србији Кристин Моро изјавила је у Новом дану, говорећи о реакцији Србије након одлуке Апелационог суда у Колмару да одбије захтев за изручење Рамуша Харадинаја, да није најбоље разумела бес према француској влади.

"Разумем разочарање српског правосуђа и грађана, али француско правосуђе је независно и влада не може да утиче на судове. Али што се тиче владе и државних органа, ми смо као и увек предани сарадњи са Србијом. Надам се да ће се та сарадња наставити нормалним ритмом што је пре могуће, ми смо за то расположени", рекла је Моро.

Говорећи о одлуци српских власти да државни званичници три месеца не путују у Француску, Моро каже да ће Француска наставити да их позива на разне манифестације и подсећа да је српски амбасадор у Француској присуствовао пријему у Паризу на инаугурацији председника Емануела Макрона.

Кад је реч о европском путу Србије, Моро наглашава да је реч о својеврсном троуглу.

"Прво, поглавља која се тичу владавине права, све реформе у вези са демократијом и владавином права треба спровести. То је важно јер ЕУ нија само економско тржиште, већ и политички савез заснован на одређеним вредностима. Треба имати заједничке вредности, а то значи да није довољно само рећи, већ и држати их се", објашњава Моро.

Као другу групу наводи економске и регулаторне реформе, да би односи били једноставни и хармонични између Србије и ЕУ, а као трећи елемент издваја дијалог и нормализацију односа с Приштином.

ЕУ не може да чека оне који губе време на препуцавања

Одговарајући на питање о утиску да је у региону тренутно много међусобног препуцавања, Моро каже да је потребно избегавати губљење времена како би се избегле стагнације.

"Данас је још битније питање управљање временом. Ствари се брзо мењају, мења се читава парадигма у разним доменима, свет еволуира и не можемо да чекамо оне који губе време", оцењује Моро.

Моро, која је претходно била амбасадорка у Албанији, оцењује да су се односи Србије и Албаније спектакуларно мењали и еволуирали.

"Служе као покретач односа сарадње и комуникације у региону, нешто као што смо ми имали са Немачком 50-их и 60-их година прошлог века", подсећа она.

Француска амбасадорка тврди да ЕУ води рачуна шта се дешава на Балкану, али да не жели да реагује на сваку изјаву.

"Жели да остане прирбана и да промовише сарадњу и дијалог, да конкретно ради да помогне свакој земљи у региону да реализују потребне реформе које ће им омогућити да се интегришу у ЕУ", каже Моро.

Не видим проблем у сарадњи Србије са Русијом

Моро не види проблем у томе што Србија жели да има најбоље односе са Русијом, Кином и другим земљама ван ЕУ.

"И ми развијамо односе са Кином, азијским земљама и другима. За мене је Србија европска земља па је природно да буде део те културне целине којој припада. ЕУ није искључиво економска целина па се не може правити егзактна паралела и не можемо односе са ЕУ стављати у исти план са односима са другим деловима света", каже она.

С тим у вези Моро ипак додаје да се од Србије очекује да се придржава спољнополитичких ставове ЕУ и да о томе треба временом размислити и делити процене ЕУ.

Победа Макрона порука бирача да желе промене

Кристин Моро оцењује да победа Емануела Макрона на председничким изборима у Француској представља помало изненађење за све јер није био присутан у политичком животу до пре две године.

"То значи да су се десиле неке ствари у традиционалним политичким странкама и да су бирачи одбацили те странке. Године председника још јаче говоре о вољи за променом и обновом. Још један фактор је противница у другом кругу чији је програм био изолација Француске и одбацивање Европе, па су Французи јасно указали да је њихов избор отварање према свету, реформе и ЕУ", каже Моро.

Додаје да ће Французи учествовати у реформи ЕУ коју сви очекују јер добар део грађана ЕУ изражава незадовољство начином на који Европа функционише у овом тренутку.

"Генерални утисак је да је Европа бирократска машина која је доста компликована и коју често тешко разумемо. Потребно је појаснити њене ставове и да људи схвате чему служи ЕУ, а то је пројекат мира и демократије, односно солидарности између европских земаља", каже француска амбасадорка.

Моро наводи да постоје и велики заједнички проблеми, на пример како увести више реципроцитета у економске односе са остатком света, побољшати управљање еврозоном, затим европска одбрана која је све битнија, као и еколошка питања.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]