четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристин Лагард: Глобална економија ушла у опасну фазу
Хроника

Кристин Лагард: Глобална економија ушла у опасну фазу

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. септембар 2011.

Глобална економија ушла је у опасну фазу, упозорила је у Вашингтону извршна директорка Међународног монетарног фонда Кристин Лагард уочи свог првог председавања годишњем састанку те међународне финансијске институције наредне недеље.

„Слаб раст и лоша финансијска ситуација влада, институција и домаћинстава негативно утичу једни на друге, подстичући кризу поверења и спречавајући потражњу, инвестиције и отварање радних места. Овај зачарани круг добија на замаху и погоршава га несигурност у погледу неопходних мера и недостатак политичке воље и заједничке одлучности“, истиче Лагард.

Лагард је позвала светске лидере да предузму хитну и заједничку акцију, као што је урађено током глобалне финансијске кризе почетком 2009. године.

Суморну прогнозу изнео је и европски комесар за финансије Оли Рен, који је представљајући полугодишњи извештај, нагласио да ће се економски раст у еурозони у суштини зауставити до краја године.

„Изгледи су суморнији, а ризици по раст се погоршавају. Инфлација у Европској унији би пак требало брже да се стабилизује него што је процењено на пролеће.

Упркос неповољним економским изгледима, на европским тржиштима забележен је раст кључних берзанских индекса, подстакнут одлучношћу европских лидера да задрже дуговима оптерећену Грчку у еурозони и да обезбеде неопходну помоћ за ту земљу, док год се придржава оштрих мера штедње.

У Атину је данас допутовала радна група Европске комисије која треба да осигура да грчка влада испуни тај предуслов.

„Уверен сам да ћемо заједничким напорима постићи напредак и постоји одлучност и грчке и европске стране да се то оствари“, поручио је шеф радне групе Хорст Рајхенбах.

Грци у међувремену трпе последице хаоса који окружује њихову земљу.

„Не слажем се са мерама које морамо да предузмемо да би смањили дуг. Он је толико велик да се не може отплатити. Шта год да урадимо, немогуће је смањити дуг“, каже један од анкетираних грађана.

Са сличном реалношћу суочавају се и Италијани, након што је парламент јуче усвојио мере штедње.

„Реч је о буџетском закону који предвиђа велике резове и жртве који ће имати огроман утицај на наш свакодневни живот. Претпостављам да је било тешко избећи ову ситуацију, али су могли да предвиде шта ће се догодити“, сматра становница Рима Адријана Ђиљоти.

Европски лидери подељени су у погледу могућих решења текуће кризе. Немачка канцеларка Ангела Меркел поново је одбацила идеју о евро-обвезницама, дан након што ју је подржао председник Европске комисије.

„Еуро-обвезнице су апсолутно погрешне. Да би сте дошли до заједничких каматних стопа, морате да имате сличне нивое компетитивности и буџетске ситуације.“

Уочи сутрашњег кључног састанка министра финансија ЕУ у Пољској, многи се међутим питају како ће се Европа заправо извући из тренутних проблема. Централне банке водећих земаља света у међувремену су се сложиле да обезбеде додатне доларске зајмове европским комерцијалним банкама које имају тешкоћа да обезбеде нове зајмове због великих кредита које су већ одобриле  презадуженим европским владама.

Европска централна банка саопштила је данас да ће, у координацији са Америчком управом федералних резерви,  банком Енглеске, и централним банкама Јапана и Швајцарске,  пружити тромесечне зајмове у доларима банкама еврозоне. Такође је наведено да је циљ тих зајмова да се осигура да комерцијалним банкама буде доступно довољно америчке валуте до краја ове године.

(Глас Америке)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер