петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристин Лагард: Економска криза изазвана пандемијом ће дубоко променити светску привреду, Европа је у одличном положају
Хроника

Кристин Лагард: Економска криза изазвана пандемијом ће дубоко променити светску привреду, Европа је у одличном положају

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. јул 2020.

Економска криза изазвана пандемијом болести КОВИД-19 „дубоко ће променити“ привреду света, унети више екологије, дигитализације и нових начина рада, а Европа је „у одличном положају“, оценила је данас председница Европске централне банке (ЕЦБ) Кристин Лагард.

Ова криза „убрзаће преображаје који су већ били латентни у нашим економијама“, предвидела је она током видео-конференције са француским званичницима у Паризу.

„У производњи, раду, трговини, оно што смо управо доживели убрзаће преображаје и вероватно довести до еволуције ка одрживијем и ‘зеленијем’ начину живота“, додала је она.

Она је посебно поменула „рад на даљину“ који ће „преобразити начин рада свих запослених“, бар у развијеним земљама, уз „убрзање дигитализације у услугама и аутоматизацију индустрије“.

„Сада се процењује да би криза требало да доведе до смањења ланаца снабдевања за око 35 одсто и повећања роботизације у индустрији од 70 до 75 одсто“, рекла је Лагард.

Поред тога, због забране изласка из кућа која је истовремено погодила већину становника света, онлајн трговина знатно се развила.

Тај развој би требало да се још убрза „на штету традиционалне трговине“, додала је она.

У таквим променама „Европа је у изврсном положају за такву транзицију“, рекла је она јер је тај континент „већ домаћин највећем сектору ‘циркуларне економије’ и еколошких иновација у свету“, а уз то је евро главна валута за издавање „зелених обвезница“.

Међутим, Лагард је рекла да сматрала да то није „довољно“ и да треба успоставити „оквир економске политике који омогућава мобилизацију финансирања потребног за све то“.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер