четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кристијан Шмит: Војска Републике Српске неће бити формирана
Хроника

Кристијан Шмит: Војска Републике Српске неће бити формирана

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. новембар 2021.

„Високи представник у БиХ“ Кристијан Шмит изјавио је да Војска Републике Српске неће бити формирана.

„Последице тога су врло јасне, укључујући и моју страну“, рекао је Шмит за Глас Америке у Вашингтону, где ће се састати са представницима Стејт Департмента.

Он је навео да је прошле седмице разговарао са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом, наводећи да су закључили да је међународна заједница опредељена да допринесе примени Дејтонског споразума, односно да је потребна сарадња између Европске уније и НАТО.

Ако се ствари закомпликују, Европска унија, ЕУФОР и НАТО могу повећати своје присуство

„НАТО је присутан у Сарајеву. Требало би бити јасно да ако се ствари закомпликују, да Европска унија, ЕУФОР и НАТО, преко такозване командне и стратегије ‘Берлин плус’ могу повећати своје присуство“, истакао је Шмит.

Додао је да за тим не постоји потреба у овом тренутку, али да међународна заједница „мора да буде свесна ситуације“.

Он је рекао да ће током свог боравка у САД америчке званичнике информисати о стању у БиХ, као и да ће се с њима консултовати о будућим заједничким одлукама, у складу са његовом надлежношћу Високог представника и надлежностима међународне заједнице.

Шмит је оценио да се Дејтонски мировни споразум у БиХ не поштује, првенствено због, како је навео, поступака српског члана Председништва БиХ Милорада Додика.

Додик је у последње време изгубио подршку великог дела грађана Републике Српске

Према његовим речима, Додик је у последње време изгубио подршку великог дела грађана Републике Српске, а постоје, како је навео, и гласине да га надлежне институције истражују због корупције.

Високи представник је даље рекао да представници међународне заједнице треба да разговарају о томе како се носити са кризом у БИХ, шта је будућност БиХ, како земљи обезбедити чланство у ЕУ и који би следећи кораци требали бити.

„Дакле, не ради се само о састанцима у Вашингтону, већ и у Бриселу и другим главним градовима, као што је Лондон“, нагласио је он.

Наводећи да се БиХ налази у „најопаснијем положају од рата“, Шмит је казао да притом не мисли на „војно повећање напетости“, већ на нефункционалност државе у целини.

„Неки не присуствују ниједној седници парламента, владе, Председништва. Дакле, они не доносе никакве одлуке. БиХ нема буџет, постоји само привремени буџет. Ова дисфункционалност се прелива у деструктивну ситуацију. Држава неће моћи деловати ако им не помогнемо да се врате за сто“, оценио је он.

Треба радити помоћу штапа и шаргарепе

Наводећи да „оклева“ да посегне за „бонским овлаштењима“, односно да поједине званичнике смени са дужности, Високи представник у БиХ је казао да се треба радити помоћу „штапа и шаргарепе“.

„Штапови би могли бити поништавање закона или замена закона који не испуњавају захтеве Дејтонског мировног споразума“, казао је он.

Шмит је истакао да он има „коначно право на тумачење“.

„У мојој ладици су инструменти и имам кључ од ладице. Знам како да га отворим. Нико не би требао погрешно схватити да је то знак да их никада нећу искористити. Могли бисмо доћи у такву ситуацију, али ово није тренутак“, истакао је он.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер