петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > КРИК: Судско веће које суди Бранку Лазаревићу одлучило да из судских списа избаци снимке прислушкивања и „делове незаконито прибављених доказа“
Хроника

КРИК: Судско веће које суди Бранку Лазаревићу одлучило да из судских списа избаци снимке прислушкивања и „делове незаконито прибављених доказа“

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. април 2017.

 Судије које суде Бранку Лазаревићу, бившем шефу кабинета Ивице Дачића, за одавање службене тајне сарадницима нарко-боса Дарка Шарића, одбациле су из доказа исказ који је Лазаревић дао тужилаштву током истраге 2014. Суд је крајем јануара одбацио све снимке прислушкиваних разговора који су такође били докази у овом поступку.

Лазаревићеви адвокати тражили су да се исказ одбаци јер су Лазаревићу током саслушања пуштани снимци разговора за које је суд крајем јануара утврдио да су незаконити.

„Лазаревић је саслушаван, односно ислеђиван, у полицији девет сати са паузама, а затим и целу ноћ у тужилаштву. Обмањиван је да му се представљају законити докази“, рекао је адвокат Веран Зечар и навео да је Лазаревић дао исказ упркос његовим упозорењима да то не чини.

Тужилац Саша Иванић успротивио се оваквом захтеву. Рекао је да је саслушање спроведено по закону што потврђује и чињеница да је Лазаревић након испитивања потписао записник о саслушању.

Трочлано судско веће којим председава Данко Лаушевић, међутим, прихватило је захтев одбране и донело одлуку да се одбаце записници са Лазаревићевог, али и саслушања још двојице оптужених – Бориса Гаре и Радована Штрпца.

„Окривљенима су предочавани докази за које је сад већ утврђено да су незаконити и који су преовлађујуће утицали на њихов исказ“, образложио је судија Лаушевић додајући да су оптужени имали право да буду упознати са свим доказима који их терете.

Судија Лаушевић, који је судио и у афери „кофер“, раније је већ одбацио ове записнике – самостално, а не у оквиру већа због чега је Апелациони суд ту одлуку поништио.

Одбачени и снимци разговора

Ово је други део доказа тужилаштва који је одбачен.

Крајем јануара, суд је одбацио и све снимке прислушкиваних разговора који, по ставу тужилаштва, доказују да је Лазаревић блиским сарадницима нарко-боса Дарка Шарића достављао поверљиве информације из истраге против њих.

Док је био на месту шефа кабинета министра унутрашњих послова Лазаревић је, наводи се оптужници, био у комуникацији са Родољубом Радуловићем и Радованом Штрпцем. У снимљеним разговорима чује се да им је Лазаревић саопштавао шта предузима полиција – да су прислушкивани и да се против њих води поступак након чега су они постали опрезнији и променили начин комуникације.

Међу одбаченим снимцима су и разговори Радуловића и Ивице Дачића који је тад био министар унутрашњих послова. У једном случају Радуловић разговара са Лазаревићем, десет минута касније са Дачићем, па после два минута и са Шарићем.

Лазаревић се у неколико наврата и сусрео са Радуловићем што су забележиле камере безбедносних служби. Са Радуловићем се виђао и Дачић што се такође види на снимцима које је објавио КРИК.

На суђењу Лазаревић је негирао кривицу, али и одбио да изнесе одбрану. Навео је да прво жели да види које доказе ће суд прихватити, па ће се бранити у складу с тим. Улога Дачића остала је непозната јер у овом поступку није позван ни као сведок.

Пошто је суд одбацио и снимке и записнике са саслушања, јавност неће имати прилике да сазна садржину ових разговора.

Тужилац тражи одлуку Врховног суда

Тужилац за организовани криминал Саша Иванић затражио је од Републичког јавног тужиоца да Врховном касационом суду поднесе захтев за заштиту законитости – да преиспита одлуке о одбацивању доказа. Апелациони суд је, по његовим речима, донео две различите одлуке о истој ствари. У једном случају, наводи Иванић, Апелациони суд је потврдио одлуку Вишег суда и одбацио снимке прислушкиваних разговора из доказа, док је у другом случају поништио одлуку о записницима јер ју је донео судија Лаушевић, а не веће.

Пише: Бојана Павловић

(КРИК)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер