Хроника

КРИК: Јавност и даље не добија разјашњење поводом бројних доказа о вези министра Златибора Лончара са мафијом и вођама Земунског клана

Штампа
понедељак, 23. јануар 2017.

Председник Нове Србије Велимир Илић на јучерашњој конференцији за новинаре показао је фотографију Златибора Лончара у друштву Душана Спасојевића, бившег вође земунског клана. О везама министра здравља Лончара и земунског клана причали су сведоци сараданици на суђењу за убиство премијера Зорана Ђинђића. КРИК је прошле године открио да је Лончар 2002. године купио или добио стан од супруге Сретка Калинића, најозлоглашенијег члана групе.

Пише: Бојана Павловић

Млади лекар Ургентног центра, а данашњи министар здравља Златибор Лончар, на фотографији пријатељски грли озлоглашеног вођу земунског клана Душана Спасојевића. Ову слику Илић је јуче предочио новинарима.

„Када сам добио слике из полиције био сам шокиран. Министар Лончар са Душаном Спасојевићем загрљени у Шилеровој улици (незванично седиште земунског клана)… Како је могуће да у данашњој влади седи министар који је у том друштву био активан“, рекао је Илић.

Велимир Илић је фотографије показао на конференцији у Чачку на којој је објавио да прекида сарадњу са Српском напредном странком. Сарадњу је раскинуо након што га премијер Вучић није поставио за диркетора јавног предузећа „Коридори Србије“.

„Већ седам месеци ми говори да ће ме за седам дана именовати за директора Коридора и никако. А тамо цвета криминал и корупција. Ено, бивши директор пегла рачуне и малверзације. Ту је криминал до кости. Све лепо пише у извештају радне групе коју је саставила министар Зорана Михајловић“, тврди Илић.

У последњих неколико дана он је негативно говорио о доскорашњим коалиционим партнерима.

Осим Лончара, Илић тврди да поседује фотографије на којима су у друштву земунског клана и друге познате личности, али их није показао новинарима.

Ово није први пут да се у јавности говори о везама данашњег министра здравља и једне од најбуталнијих криминалних група у региону која је, између осталог, одговорна и за убиство премијера Србије Зорана Ђинђића 2003. године.

Изјаве сведока    

О томе се говорило 2004. током суђења за убиство премијера Ђинђића. Сведоци сарадници Дејан Миленковић Багзи и Миладин Сувајџић говорили су да је Лончар био близак Спасојевићу и да је учествовао у неким убиствима.

„Сваки други дан је био код нас у Шилеровој, долазио тамо, чак је учествовао у неким убиствима“, рекао је Миленковић.

Он је посведочио да је Лончар помогао у ликвидацији Веселина Божовића 2002. године пошто се Мирослав Рисовић, други лекар коме је  „задатак“ био поверен, предомишљао. На Божовића, мафијаша из Бијелог поља, пуцано је из аутомобила у покрету. Преживео је напад и превезен је у Ургентни центар. Миленковић је испричао да му је Лончар наводно убризгао нешто у инфузију од чега је Божовић преминуо.

„Божовић је преживео тада и доктор Лончар је дошао код Душана. Душан је, због ког разлога не знам, то наредио (убиство Божовића). Ја сам био ту када је прво рекао Рисовићу да уради то, а Рисовић се био нешто предомишљао – сад ће за три сата, за два сата, па ће онда касније. И онда је доктор Лончар дошао и рекао да је он то завршио… У Ургентном центру, да му је он убризгао неку ињекцију, нешто у инфузију и да је он то завршио“, испричао је Миленковић на суду.

Миленковић је испричао да је Спасојевић наградио Лончара станом за извршено убиство. „Он му је за то и поклонио тај стан у блоку 61.“

И сведок Сувајџић је испричао да је Спасојевић послушне лекаре награђивао некретнинама, а Лончар је по његовим речима био један од њих. Сетио се да је стан купљен у новобеоградским блоковима, али је погрешио тачну адресу.

„Куповао је станове својим људима. Куповао је неким докторима… Доктор Лончар са Ургентног центра. Он је добио стан који је пре био стан од Сретка Калинића на Новом Београду у блоку 60“, рекао је Сувајџић.

Након сведочења „земунаца“, Лончар је негирао да је учествовао у убиству. У изјави за РТС пре 11 година рекао је да је саслушан у полицији, али је негирао било какву умешаност у убиство. Полиција против њега никада није поднела кривичну пријаву.

Нови детаљи који су откривени прошле године, међутим, потврђују део приче „земунаца“.

КРИК је у фебруару прошле године открио да је Лончар 2002. године, десет дана после смрти Божовића, потписао уговор о куповини стана у Улици доктора Ивана Рибара у новобеоградском блоку 61.

Лончар је склопио уговор са Јеленом Калинић, супругом најпознатијег убице земунског клана Сретка Калинић, а продао га свега девет месеци касније.

Према уговору, Лончар је стан купио за 30.000 евра. На основу јавно доступних података, међутим, није могуће утврдити да ли је новац икада исплаћен.

Лончар до данас није пристао да о овој теми разговара са новинарима КРИК-а и оптужио их да воде кампању против власти. Рекао је и да је лично све уговоре однео полицији и да су државни органи урадили „свој део посла“.

Новинари КРИК-а затражили су од Министартва унутрашњих послова документацију у вези са истрагом вођеном против Лончара, али она никада није достављена, упркос законској обавези државних органа да новинарима достављају информације од јавног значаја.

О Лончаревим везама за КРИК је говорио и премијер Александар Вучић рекавши да му је ова прича „најтеже пала“ и да се тим случајем бавио колико је могао.

„Сем прича, нисам наишао на доказе који би говорили против њега. Ако ми докажете да је криминалац, у будућности за њега неће бити места. Али ја имам поверење да није тако, што не гарантује да сам ја у праву или да ви нисте у праву.“

Вучић је неколико месеци после интервјуа који је дао КРИК-у Лончара поново поставио на место министра здравља.

Премијер је рекао и да неће бити политичких сметњи да се КРИК-у доставе информације о овој истрази. До данас КРИК, а ни јавност, није добио одговор у вези са овим случајем.

(КРИК)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]