петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > КРИК: Ана Брнабић задржала министре који су имовину стекли на сумњив начин, оснивали офшор компаније и имају везе са криминалцима
Хроника

КРИК: Ана Брнабић задржала министре који су имовину стекли на сумњив начин, оснивали офшор компаније и имају везе са криминалцима

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. јун 2017.

 У предлогу састава будуће Владе Србије Ана Брнабић задржала је министре који су имовину стекли на сумњив начин, оснивали офшор компаније и имају везе са криминалцима.

Уколико скупштина усвоји предлог мандатарке Ане Брнабић, нова влада ће бити готово идентична оној коју је водио Александар Вучић. Своје позиције ће, између осталих, задржати и министри познати по сумњивим пословима, а на које КРИК подсећа.

Стан и офшор

Највише медијске пажње добила је одлука мандатарке да Александар Вулин и Зоран Ђорђевић замене ресоре, то јест да Вулин води Министарство одбране, а да Ђорђевић преузме Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Код обојице је КРИК, радећи на бази имовине политичара, открио сумњиве новчане трансакције.

Новинари КРИК-а открили су да је министар Вулин са супругом Наташом у јулу 2012. купио трособан стан на Звездари вредан 229.620 евра. Овај стан Вулин је пријавио Агенцији за борбу против корупције уз објашњење да га је стекао „продајом имовине“. Једина некретнина коју је пре овога поседовао, међутим, био је једнособан стан у Новом Саду који је добио на поклон од судије Олгице Милошевић, а затим га продао рођеном брату за око 40.000 евра. Овај износ био је довољан да се отплати само прва рата за стан на Звездари. Није познато да ли је Вулин стан исплатио до краја и уколико јесте, одакле му остатак новца. Уз стан, брачни пар Вулин купио је и паркинг место, али то није пријављено Агенцији.

Агенција за борбу против корупције уочила је ове чудне околности и у децембру 2015. Тужилаштву за организовани криминал доставила извештај у којем је упозорила на необичан пут којим је Вулин дошао до стана. Тужилаштво је покренуло предистражни поступак и наложило полицији да прикупи информације о томе на који је начин министар купио стан у Београду. Полиција, међутим, већ годину и по дана одбија да достави тражене информације иако је тужилаштво више пута слало ургенције Управи криминалистичке полиције.

Колега са којим ће Вулин заменити министарску фотељу, Зоран Ђорђевић, био је власник офшор фирме „КБX Цонсултинг ЛЛЦ“ из Делавера, како је открио КРИК. У Делаверу се фирме оснивају најчешће како би се прави власник сакрио иза њих.

Мање од годину дана након оснивања, у јуну 2009. Ђорђевићева офшор фирма склопила је кроз своју српску фирму посао са државним предузећем „Телеком“ вредан 88 хиљада евра. Није се спровела класична јавна набавка, већ је „Телеком“ склопио уговор с Ђорђевићем након директног преговарања и без јавног огласа. То је био, како је КРИК открио, једини посао ове компаније. Убрзо након тога Ђорђевић је донео одлуку да се српска компанија угаси и она не постоји од марта 2010. године.

Министар одбране Ђорђевић потврдио је ова открића, али није објаснио како је могуће да је његова тек отворена фирма склопила посао са државним предузећем, нити зашто је за овај посао регистровао офшор фирму. Рекао је само да је посао са „Телекомом“ био неисплатив.

Партнер Ђорђевићевој фирми у послу са „Телекомом“ била је компанија „Фоцус Гроуп ЛЛЦ“ која води до Петра Комљеновића. Њега је полиција именовала као једног од актера шверца цигарета од 1995. до 2001. године у шеми акције „Мрежа“, али никада није био оптужен или осуђен због тога. У Комљеновићевој фирми радио је министар унутрашњих послова Небојша Стефановић, а пословно је сарађивао и са министром просвете Младеном Шарчевићем.

Пријатељства са криминалцима

Златибор Лончар добиће трећи пут заредом Министарство здравља, иако су више пута у јавности откривене његове везе са најозлоглашенијом криминалном групом са ових простора – земунским кланом. Ова група бавила се шверцом дроге, киднаповањима, убиствима, али је била умешана и у атентат на премијера Србије Зорана Ђинђића.

КРИК је у фебруару 2016. године открио да је Лончар 2002. године потписао уговор о куповини стана са супругом Сретка Калинића, једног од најбруталнијих убица земунског клана. Уговор је потписан свега десет дана након смрти црногорског мафијаша за чије убиство Лончара оптужују сведоци сарадници са суђења земунској групи.

Сведоци Дејан Миленковић Багзи и Зоран Вукојевић Вук говорили су да је шеф групе Душан Спасојевић ангажовао Лончара, тада младог доктора који је радио у Ургентном центру, да докрајчи криминалца који је преживео оружани напад на улици. Лончар је, према наводима Багзија, криминалцу убризгао неку супстанцу у инфузију.

Према сведоцима, Лончар је за ово дело награђен некретнином. Стан који су новинари КРИК-а открили, поклапа се са описом који су сведоци дали на суду.

Бивши министар Велимир Илић почетком ове године објавио је фотографије на којима се види Лончар како се грли са Спасојевићем и позира у седишту овог озлоглашеног клана у Шилеровој улици.

Министар Лончар новинарима КРИК-а није желео да објасни своје везе са „земунцима“, нити да одговори да ли је стан купио или га је од криминалаца добио на поклон.

Полиција већ годину и по дана одбија да достави записник о саслушању министра здравља Златибора Лончара и остала документа настала током испитивања његових веза са земунским кланом. Лончар је привођен за време акције „Сабља“.

Још један министар имао је везе с врхом криминалне организације.

Ивица Дачић пријатељ је са Родољубом Радуловићем, једним од шефова међународног нарко-картела и близак сарадник Дарка Шарића.

КРИК је 2015. године објавио снимке на којима су забележени Радуловићеви састанци са Дачићем, али и његовим најближим сарадницима из Министарства унутрашњих послова – шефом кабинета Бранком Лазаревићем, његовим замеником Вањом Вукићем, и Дачићевим саветником за националну безбедност Ивицом Тончевим.

Лазаревићу се суди пред Специјалним судом за организовани криминал због сумње да је одавао службене тајне нарко-картелу. У том поступку, Дачићеве везе са криминалцима нису испитане и он није саслушан ни као сведок.

Премијерка

Мандатарка Ана Брнабић такође је у вези са људима за које се сумња да су уплетени у корупцију.

Она је пријатељски и пословно повезана са градоначелником Београда Синишом Малим и особама из његовог окружења.

Брнабић је основала фирму са београдским адвокатом Игором Исаиловићем, десном руком градоначелника Малог. Исаиловић је асистирао Малом у многим коруптивним пословима и састављао документацију за његове фирме – између осталог за компанију „Цомпост гроуп“ преко које је Мали илегално присвојио 10 хектара државне земље, али и офшор фирму „Бусбy Финанциал Цорп.“ преко које је купио аутомобил и тако избегао да плати порез.

Бивша супруга Синише Малог је у интервју за КРИК открила да је Исаиловић помогао градоначелнику да слаже Агенцију за борбу против корупције и лажно прикажу порекло близу 100 хиљада евра.

 „Синиша и његов адвокат Игор Исаиловић дошли су на идеју да прикажу да сам после смрти оца пронашла новац који сам потом користила за свакодневне потребе. Стигла ми је порука од Исаиловића: ’Марија, треба да потпишеш изјаву за Агенцију за борбу против корупције’. Рекла сам: ’Не долази у обзир, не желим да радим такве ствари’. Имам ту преписку са њим. Онда сам отишла код Синише у кабинет и рекла му: ’Немој то да радиш’, али је он употребио своје преговарачке способности да ми објасни како је то јако битно због деце. Да ја тиме морам да заштитим децу. Ја сам, наравно, пре свега, мајка“, објаснила је Марија Мали.

Брнабићева није желела да новинарима КРИК-а открије детаље њеног односа са овим људима. Рекла је само да је са Малим ишла у школу, те да је неумесно да коментарише послове свог пријатеља. Исаиловића је описала као „успешног адвоката.“

 „Немам примедбе на састав владе Ане Брнабић“, изјавио је данас председник Вучић након предлога новог састава Владе, а како преноси Танјуг.

(КРИК)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер