Početna strana > Hronika > Kreću nove drastične mere širom sveta: karantin, zabrane…
Hronika

Kreću nove drastične mere širom sveta: karantin, zabrane…

PDF Štampa El. pošta
sreda, 15. jul 2020.

Milioni ljudi suočeni su u sredu s novim restrikcijama, dok raste broj zaraza koronavirusom širom sveta, ali nadu pruža skori početak završne faze testiranja vakcine za covid-19 američke kompanije Moderne.

Vlade zemalja u većem delu sveta ponovno uvode mere za ograničavanje novog talasa širenja koronavirusa, dok je broj slučajeva zaraze u svetu premašio 13,2 miliona, s više od 576 hiljada umrlih od posledica covida-19.

Delovi azijsko-pacifičke regije, koji su dosad bili prilično uspešni u obuzdavanju epidemije, zbog porasta novozaraženih ponovno uvode restrikcije.

Hong Kong ponovo zatvorio kafiće

Hong Kong je u sredu ponovno zatvorio kafiće, teretane i salone za ulepšavanje i zabranio okupljanja više od četiri osobe, u borbi protiv novog talasa zaraze nakon što je mesecima uspešno obuzdavao virus. Mnogi stanovnici Hong Konga dobrovoljno su od početka pandemije nosili maske, ali sada su one postale obvezne u javnom prevozu.

Uzbuna je proglašena i u Tokiju, gde su vlasti upozorile da broj zaraza doseže nove rekorde.

Indijska savezna država Bihar, u kojoj živi 125 miliona ljudi, objavila je 15-dnevni karantin koji počinje u četvrtak. Grad Bangalore, središte indijske IT industrije, već je ranije proglasio jednonedeljni karantin.

Australijske vlasti u sredu pozvale stanovnike da se drže mera socijalne distance, dok je oko 5 miliona stanovnika Melburna još od prošle nedelje u izolaciji od ostatka zemlje kako bi se zaustavilo širenje koronavirusa iz tog žarišta.

SAD je najteže pogođena zemlja

Pozivi vlasti i uvođenje mera često se ignorišu u brojnim delovima sveta, među kojima i u SAD-u, najteže pogođenoj državi. Svakoga dana u SAD-u se prijave novih desetina hiljada zaraženih, a državne i lokalne vlasti ponovno uvode mere koje su već bile ukinute. Prema univerzitetu DŽon Hopkins, samo u utorak u SAD-u su zaražene 63 hiljade ljudi.

Ipak, nadu uliva jučerašnja najava američke kompanije Moderne da će 27. jula ili oko tog datuma, pokrenuti završna klinička ispitivanja za vakcinu protiv covida-19. Reč je o trećoj, ključnoj fazi ispitivanja na ljudima vakcine mRNA-1273. Kliničko ispitivanje vodiće Nacionalni institut za zdravstvo (NIH), a američka vlada je u taj projekt Moderne uložila blizu pola milijarde dolara. Smatra se da je Moderna otišla najdalje u globalnoj utrci u razvoju vakcine. Premda bi ta studija trebalo da traje do septembra 2022., preliminarni rezultati trebalo bi da budu poznati mnogo ranije.

Završna klinička ispitivanja će se sprovesti na 87 lokacija, sve u SAD-u. Biće uključeno oko 30.000 odraslih osoba koji imaju velike izglede da se zaraze koronavirusom. Tokom ispitivanja uporediće se broj novozaraženih među osobama koje su primile novu vakcinu i među onima koji su dobili placebo.

Eksperimentalna vakcina biće testirana u 30 saveznih država i Vašingtonu, D.C. Polovina su države koje su teško pogođene epidemijom, poput Teksasa, Kalifornije, Floride, DŽordžije, Arizone i Severne i Južne Karoline.

Vodeći američki stručnjak za epidemije Entoni Fauči prve rezultate Modernine vakcine nazvao je “ohrabrujućima”. On je prošle nedelje upozorio protiv preranog ukidanja mera karantina, utvrdivši da su mnogi Amerikanci previše neodgovorni.

(N1) 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner