петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Краљица Елизабета Друга отворила самит Комонвелта у Аустралији
Хроника

Краљица Елизабета Друга отворила самит Комонвелта у Аустралији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 28. октобар 2011.

ПЕРТ - Британска краљица Елизабета Друга отворила је у Перту, у Аустралији, тродневни самит 54 земље Комонвелта, јавиле су светске агенције.

"Даме и господо, велико ми је задовољство да прогласим отвореним 21. самит Комонвелта", казала је краљица, која ће у недељу окончати десетодневну посету Аустралији.

На самиту је већина лидера 54 земље. Међу одсутнима је индијски премијер Манмохан Синг, док ће британски премијер Дејвид Камерон, због преговора о дужничкој кризи у зони евра, у Перт допутовати вечерас.

На програму самита су људска права, светска економија и измена правила за сукцесију на британском престолу, по којима ће старија ћерка моћи да постане краљица иако има млађег брата.

Због скупа протестује око 1.500 људи, а полиција је поставила металне баријере и ланце како би затворила улице око центра за конвенције у Перту у којем се самит одржава.

Учесницима протеста дозвољено је да се окупе на Тргу Форест у центру града. Међу њиховим ставовима су противљење рату у Авганистану, третман избеглица, као и јаз између богатих и сиромашних у свету.

"Комонвелт (заједница) нација" који се раније називао "Британски комонвелт" је међувладина организација 54 државе од којих свега две - Мозамбик и Руанда, нису биле део Бритранског царства од којег је настао Комонвелт.

Државе-чланица сарађују на основу заједничких вредности и циљева, утврђених Декларацијом из Сингапура из 1971. године. То су: јачање демократије, људских права, добре владавине, правне државе, индивидуалних слобода, једнакости, слободе трговине, мултилатерализма и мира у свету.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер