Хроника

Крагујевац: Велики школски час у знак сећања на стрељане ђаке и професоре у Шумарицама, венац положио, између осталих, амбасадор Немачке Томас Шиб

Штампа
понедељак, 21. октобар 2019.

 У сећање на стрељане грађане Крагујевца у октобру 1941. године послата је и данас порука мира са традиционалне манифестације Велики школски час, крај споменика стрељаним ђацима и професорима у спомен-парку "Шумарице".

Венце су на споменик положили Прва крагујевачка гимназија, генерални секретар председника државе Никола Селаковић, министарка задужена за популациону и демографску политику Славица Ђукић Дејановић, градоначелник Крагујевца Радомир Николић, и амбасадори Немачке, Палестине, Словачке и Француске у Србији, као и представници амбасада Русије, Велике Британије, Пољске, Чешке, Азербејџана у Србији и градова пријатеља. 

Након полагања венаца, интонирана је химна Србије, а потом је изведена поема "Поуке из шуме". 

Генерални секретар председника државе Никола Селаковић казао је да се обележавањем годишњице стрељања грађана Крагујевца сваке године гаји култура незаборава и да када Срби, како је навео, забораве Крагујевац и Шумарице да тада неће "неће ни они постојати".

"Свакако једно од најтрагичнијих места. Један од идентитетских међа српског народа који је у 20. веку доживео велике ужасе и страдања", поручио је Селаковић на комеморацији и подсетио да су Срби током 20. века имали најмање седам ратова и да су изгубили велики део своје популације. 

Додао је да у "мрачним страницама" те прошлости постоји једно светло, које како је казао, држи управо незаборав и навео да такве ствари никада више не смеју да се понове. Селаковић је рекао да су венце положили дипломатски представници свих земаља учесница у Другом светском рату без обзира на страну на којој су били, а међу њима први је положио венац амбасадор Немачке У Србији Томас Шиб.

"И на такав начин показао и величину садашње своје земље са којом смо заједно на европском месту", оценио је Селаковић.

Он је казао да је председник Србије Александар Вучић посветио пажњу обележавању, како је рекао, значајних датума из српске прошлости и да је Вучић покренуо иницијативу да се та обележавања чине заједно са Републиком Српском, али и свим Србима где год они живели. 

"На такав начин гајећи заједничку културу сећања гајимо одређену припадност истом народу", поручио је Селаковић.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]