Хроника

Крагујевац: Сутра Велики школски час у знак сећања на недужне жртве

Штампа
недеља, 20. октобар 2019.

У крагујевачким Шумарицама, крај Споменика стрељаним ђацима и професорима (пето три) сутра ће бити организован традиционални Велики школски час, комеморативна манифестација којом се евоцирају успомене на неколико хиљада недужних житеља центра Шумадије које су војници немачког Вермахта, уз помоћ Љотићеваца, на шумаричким падинама стрељали 21. октоба 1941. године.

Са Великог школског часа, на којем ће сутра бити изведен музичко-сценски програм, односно поема “Поуке из шуме”, аутора Александра Шурбатовића, деценијама уназад се домаћој и међународној јавности шаље порука мира: „Да се Шумарице више никада и нигде не понове“, пошто се ради о једном од највећих ратних злочина над цивилним становништвом, не само у Србији и на Балкану, него и знатно шире.

Великом школском часу у Шумарицама присуствоваће велики број гостију и званица из земље и иностранства, медју којима и представници државних и градских институција и установа, те дипломатског кора и градова побратима Крагујевца са простора бивше Југославије и из Европе.

Венце на Споменик стрељаним дјацима и професорима сутра ће положити делегације Прве крагујевачке гимназије (чији су ученици и наставници стрељани на том месту 21. окртобра 1941.), Владе и Војске Србије, крагујевачке градске управе и других организација, установа и институција. Великом школском часу претходиће, такође већ традиоционални молебан крагујевачким новомученицима, који ће, крај Споменика крагујевачким новомученицима, служити владика Јован са свештенсвом Шумадијске епархије СПЦ.

Уочи Великог школског часа, у Музеју “21. октобар”, у Шумарицама, у ноћи између недеље и понедељка организовано је традиционално Бдење, док је током јучерашње у Првој крагујевачкој гимназији одржана Комоморативмна академија, на којој је изнова одата пошта стрељаним ученицима и професорима те школе.

Подсетимо и овом приликом да је нацистичка одмазда над житељима Крагујевца и околине, због претходне заједничког четничко-партизанског напада на горњомилановачком друму у којем је погинуло десет, а рањено 26 немачких војника, почела 19. октобра 1941., у селима, данас приградским насељима Илићево, Маршић и Грошница, у којима је тога дана убијено више од 400 људи, и у којима је прекјуче организована комеморативна манифестација под називом “Три октобрајуче су, у насељу Багремар, положени венци крај Споменика страдалим Србима (комунистима) и Јеврејима, који су стрељани 20. октобра 1941.

(Данас) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]