петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > КоССев: Еулекс потврдио налазе посмртних остатака у каменолому код Рашке
Хроника

КоССев: Еулекс потврдио налазе посмртних остатака у каменолому код Рашке

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 20. новембар 2020.

Мисија Еулекса на Косову потврдила је наводе званичног Београда и Приштине да су стручњаци ове мисије косовског Института за судску медицину и Комисије Владе Србије за нестала лица пронашли људске остатке у Кижеваку – каменолому код Рашке.

Тачна локација пронађена је уз помоћ снимака из ваздуха, навео је Еулекс и поручио да је рад у Кижеваку још далеко од завршеног, преноси Коссев.

 Еулексови стручњаци учествују у ископавањима у Кижеваку од 2015. године, али је ове године направљен помак захваљујући употреби снимака из ваздуха, наводи се у саопштењу мисије.

"Проблем је био у томе што се ради о великом каменолому и пејзаж се временом мењао због чињенице да је каменолом још увек био у употреби дужи низ година", рекао је форензички археолог Еулекса Хавијер Сантана.

Процес утврђивања тачне локације људских остатака додатно је закомпликован чињеницом да се у руднику налази четири до пет нивоа приближне висине од по 13 метара, додали су.

Еулексов координатор за ископавања Красимир Николов поручио је да је рад у Кижеваку далеко од завршетка и указао да је процес врло сложен и дуготрајан, укључује судске налоге, ископавања, обдукције и испитивање ДНК профила.

Заменица шефа косовског Института за судску медицину Тарја Формисто новонасталу ситуацију оценила је као позитиван развој догађаја и награду за "непрекидне напоре" на утврђивању судбине више од 1.640 особа, које се на Косову још воде као нестале.

"Питање несталих је питање људских права. Ради се о људским правима рођака да сазнају шта се догодило са њиховим најмилијима", рекла је Формисто и апеловала на све рођаке несталих да дају узорке крви како би омогућили процес идентификације.

Косовска министарка спољних послова Мелиса Харадинај-Стубла затражила је од Београда да јој дозволи да сутра обиђе место ископавања да би скренула пажњу на то како су Срби крили масовне гробнице широм своје земље, преноси агенција АП.

(КоССев)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер