четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Косовско министарство финансија“: Без ревизије буџета за општине на северу Косова неће бити дозволе за коришћење предвиђених средстава
Хроника

„Косовско министарство финансија“: Без ревизије буџета за општине на северу Косова неће бити дозволе за коришћење предвиђених средстава

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 02. март 2015.

Без усвајања ревидираног буџета у скупштинама општина на северу Косова, „Министарство финансија“ у Приштини неће дозволити коришћење средстава које припадају тим општинама из „буџета Косова“, рекли су за агенцију Бета званичници из тог министарства.

- Чланом 62 став 5 Закона о управљању јавним финансијама се предвиђа да уколико скупштина општине не успе да усвоји буџет за нову фискалну годину и не преда га министру до 1. марта, онда се не може извршити ниједна трансакција на име те општине до тренутка када усвоји и преда министру (финансија) та документа (буџет) - речено је агенцији Бета у служби за односе са медијима „Министарства финансија“.

„Влада Косова“ сматра да четири општине са српском већином на северу Косова нису усвојиле буџете сходно уредбама „Министарства финанција“ и „законима“ који су на снази на „Косову“. Из тих општина тврде да су буџети у складу са законом, а да Приштина врши притисак да се у буџет укључе и здравство и просвета што неће бити учињено пре евенталног договора српских и „косовских“ званичника у Бриселу.

Четири општине су усвојиле буџете у износу од око 70 милиона евра, док им је према прописима на снази на Косову припадало нешто више од осам милиона евра.

Према „Закону о управљању јавним финансијама“ предвиђено је да владин грант за општине износи 10 одсто од укупног износа „буџета Косова“, што је 168 милиона евра за финансирање свих општина на Косову. „Буџет Косова“ је 1,682 милијарди евра.

У Приштини наводе да су својим одлукама о буџету четири општине на северу тражиле око 47 одсто буџета намењеног за све 33 општине на Косову.

Према законским одредбама основ за израчунавање владиног гранта за сваку општину је број становника и површина општине. Пошто су Срби са севера Косова бојкотовали попис становништва од 2013. године, „Влада Косова“ је према препоруци „Косовске статистичке агенције“ прихватила да на том делу живи око 45.000 становника, што је 2,5 одсто „грађана“ Косова.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер