недеља, 15. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Косовски аналитичари: Помињање Резолуције 1244 представљало би неуспех Приштине
Хроника

Косовски аналитичари: Помињање Резолуције 1244 представљало би неуспех Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. јануар 2012.

Београд - Уколико Приштина прихвати позивање на Резолуцију 1244 у регионалном представљању, Едита Тахири би морала да поднесе оставку, сматрају косовски аналитичари.

Они додају да такво решење, иако би значило пораз или корак уназад, и даље није искључено јер ће задњу реч дати међународна заједница.

Уочи посете европског посредника Роберта Купера Београду и Приштини две стране су и даље веома удаљене кад је у питању решење за регионално представљање Приштине што је најважнија препрека на путу Србије ка ЕУ.

Док председник Србије Борис Тадић, главни београдски преговарач Борислав Стефановић и цео државни врх земље тврде да Србија никада неће одустати од Резолуције 1244 и да је решење које подразумева Резолуцију једино прихватљиво за Београд, шефица приштинског тима Едита Тахири твди да је Резолуција превазиђена и у правном и у политичком смислу.

За приштинске аналитичаре, Леона Мелазогуа и Агрона Бајрамија, који је уједно и главни и одговорни уредник листа "Коха диторе", Резолуција 1244, када је у питању став Приштине, заиста јесте превазиђена.

Бајрами, међутим, додаје да је то што је Резолуција за Косово превазиђена безначајно, јер тако не мисли један део међунардне заједнице.

"Зато је уствари безначајно то што је за Косово Резолуција 1244 превазиђена, а за Србију није. Значајно је да је то још увек документ који има одређену тежину унутар ЕУ и у том смислу је за Косово позитивна околност то што је Међународни суд правде (МСП) пресудио да проглашење независности није у противности са њом ", сматра Бајрами.

На питање да ли је апсолутно немогуће да Приштина пристане на употребу Резолуције, Бајрами одговара да таква могућност, ипак, постоји.

"Могуће је све оно иза чега ће међународна заједница да стане. Мислим да ћемо још мало морати да сачекамо да бисмо видели према коме ће бити вршен већи притисак - Београду или Приштини. Очигледно, страна коју ће више притискати ће морати да одустане од своје досадашње позиције - или да се суочи са последицама", казао је Бајрами за Танјуг.

Позиције су већ сада прилично јасне - док Београд, према Стефановићевим тврдњама, тражи да се у представљању Приштине у регионалним иницијативама мора навести макар нумерички део - 1244 - Приштина је спремна, рекла је раније Тахири Танјугу, да пристане на употребу фусноте уз назив Косово на којој ће писати "без прејудицирања статуса".

Бајрами сматра да је и само пристајање да Косово има фусноту велики компромис, који ће тешко проћи у Приштини.

"Нарочито кад је јавност неколико пута чула Едиту Тахири како каже да је то превазиђено и да тако нешто не може да се деси. Најмање што би требало да се деси ако се она сложи са таквим компромисом јесте њена оставка - или разрешење", навео је Бајрами.

С њим се слаже и Леон Мелазогу, који твди да је Приштина прихватањем фусноте прихватила нешто чему се у почетку јасно противила.

"Том фуснотом се признаје да постоји спор између Београда и Приштине по питању државности Косова, али да обе стране одлучују да иду напред упркос том спору", наводи Мелазогу.

Он сматра да прихватање фусноте за Приштину није ни корак назад, ни корак напред, док би прихватање формулације 1244 било јасан пораз.

"Што се Приштине тиче Резолуција 1244 је достигла свој крај када је МСП донео одлуку да се проглашењем независности не крши Резолуцију. Ако би писало 1244 вратили бисмо уназад историјске процесе који су се до сада дешавали, Приштина се тиме враћа корак уназад и доживљава пораз", указује Мелазогу.

Када је у питању посета Роберта Купера, од које и Стефановић и Тахири очекују решење, а самим тим у наставак дијалога у Бриселу, Бајрами не очекује много.

Он сматра да је важније да се види која је у ствари порука САД за Београд и Приштину, и да ли ће се нешто променити у ставовима Берлина.

"Да се Купер питао, Србија би вероватно добила статус кандидата још у децембру", каже Бајрами.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер