четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Косовска Митровица: Парастосом обележено 13 година од мартовског погрома на КиМ
Хроника

Косовска Митровица: Парастосом обележено 13 година од мартовског погрома на КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. март 2017.

Парастосом и полагањем венаца и цвећа страдалим, данас је у Косовској Митровици обележено 13 година од мартовског погрома на Косову и Метохији и упућена јасна порука да су Срби решени да остану на Косову.

Чланови породица убијених у Митровици и њихова родбина, представници владине Канцеларије за КиМ и локалне самоуправе присуствовали су парастосу који је служен страдалима на Косову и Метохији испред "Споменика истине" у близни главног Ибарског моста.

Помоћник директора Канцеларије за Косово и Метохију Љубомир Марић поручио је да је српски народ решен да опстане на Косову и Метохији и поред жеље неких да им то право оспоре.

"Било је тешких времена, није било лако. Данас смо сложнији него икада, имамо отворену подршку државе Србије, Владе Републике Србије, да се никада више неће догодити погроми, олује и остали злочини”, рекао је Марић.

Он је навео да се данас на српски народ више не иде руљом и батинама, већ резолуцијама и параграфима, што је, како је оценио, сурова и тужна слика свакодневице нашег народа и покушај потпуног обесправљивања и економског уништења.

"Свакако, ми морамо да се сећамо Боривоја Спасојевића, Златибора Трајковића, Јану Тучев, Драгана Недељковића и осталих наших страдалника, јер њихова имена су опомена да би неко можда поново покушао да промени стварност, а то су исти они који су планирали и реализовали погром 17. марта 2004. године", рекао је Марић.

Председник привременог општинског органа у Косовској Митровици Александар Спирић нагласио је да Срби траже истину и да оно што се догодило пре 13 година никако не заборављају.

"Мартовски погром не желимо да се нигде у свету догоди и понови. 17. март 2004. године нас обавезује да будемо јединствени и сложни и у данима који долазе, јер се плашимо да је овај датум и даље свакога дана само на другачији начин”, рекао је Спирић.

"Морамо бити истрајни и остати на путу, чувати своја огњишта и бити своји на своме. Јако је битно да је држава Србија присутна и да помаже своме народу и сигуран сам да без те подршке и чврсте везе нама нема будућности", казао је он.

Данас се навршило 13 година од мартовског насиља над Србима на Косову и Метохији када су Албанци протерали нешто више од четири хиљада Срба из својих кућа и запалили преко тридесет верских објеката.

У таласу насиља на КИМ тада је убијено 19 особа, од којих осам Срба, док је 11 Албанаца страдало у обрачуну с припадницима међународних снага безбедности.

Током мартовских нереда на Косову и Метохији протерано је 4.012 Срба, а већина њих се до данас није вратила у своје домове.

Повређено је најмање 170 Срба, као и десетине припадника међународних снага који су се сукобили с локалним Албанцима штитећи Србе и њихову имовину.

Порушено је око 800 српских кућа и запаљено 35 верских објеката, укључујући 18 споменика културе, међу којима и црква Богородице Љевишке у Призрену.

Према подацима Епархије рашко-призренске СПЦ, из априла 2004, укупан број уништених црквених зграда је био близу 100.

Током мартовског погрома на Косову и Метохији убијено је осморо Срба, а чланови њихових породица 13 година после злочина кажу да су тужни, поносни и решени да остану на Косову и Метохији.

Пре 13 година у Косовској Митровици у мартовском насиљу убијени су на улици Боривоје Спасојевић и у свом стану Јана Тучев.

Туга и понос

Елеонора Тучев Недић ћерка страдале Јане каже да је на данашњи дан пре тринаест година доживела ненадокнадив губитак јер је убијена њена мајка. Ћерки је дала име по страдалој мајци.

"То је јако велики губитак јер мајка је мајка, свако има своју болну тачку ја сам своју болну тачку мало залечила, јер ово је њена унука по њој је добила и име тако да уз њу налазим лек", рекла је Тучев Недић

У Колашинској улици испред зграде хицем из ватреног оружја смртно је погођен Боривоје Спасојевић чији син Драган тринаест година после држећи у наручју своју ћеркицу истиче да су му осећања након свега помешана.

"Туга и понос. Туга што она (његова ћеркица) није упознала деду, што се 13 година окупљамо и 13 година нико није кажњен за организовање, а камоли за чињење. А понос - ту смо, нећемо нигде да идемо тако да живот не може да стане нити Срби могу да оду негде нити да нестану", поручио је Спасојевић.

Међу Србима који су убијени у мартовском насиљу на КиМ 2004. године били су и Драган Недељковић, Добривоје Столић и његов син Борко, Бобан Перић, Златибор Трајковић и Ненад Весић

Први час - да се не заборави 17. март

Први час у свим школама у Србији посвећен је данас погрому Срба на Космету.

У основној школи "Петар Петровић Његош часу историје ученика осмог разреда присуствовали су министри просвете и рада Младен Шарчевић и Александар Вулин.

"Повод за погром Срба на КиМ пре 13 година била је страшна лаж, да се Срби натерали четири албанска дечака натерали да скоче у Ибар", рекао је Вулин ученицима.

Узрок је, како је рекао, била потреба да Срба на КиМ више нема, али када је испричана таква страшна лаж, протерано је више од 4.000 Срба, уништено њихових 800 домова и 35 верских објеката.

Вулин је рекао да је тешко вратити се негде где постоји толика мржња према Србима, где су им срушиле куће и цркве, додајући да је у Пећи остало само 12 Срба.

Он је позвао сву децу да бар једном посете КиМ, да виде цркве и манастире које су градили њихови преци, али и упознају своје вршњаке, виде у каквим условима живе и уче.

"Децо немојте никада никога да мрзите и волите своју земљу", поручио је Вулин.

Министар просвете Младен Шарчевић рекао је да се Срби који живе на северу КиМ везани за Србију, али да су они који живе у енклавама, рецимо у Гори, живе и уче у веома тешким условима, да су школе адаптиране куће, контејнери...

 

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер