уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Косовска Митровица: Напади на новинаре КоССева и Радио Београда у Бошњачкој махали; иако је полиција била присутна, није правовремено реаговала
Хроника

Косовска Митровица: Напади на новинаре КоССева и Радио Београда у Бошњачкој махали; иако је полиција била присутна, није правовремено реаговала

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 20. април 2018.

Током посете директора Канцеларије за КиМ Марка Ђурића мултиетничком насељу Бошњачка Махала, у Косовској Митровици, дошло је до инцидента када је један Албанац покушао је да одузме опрему за снимање српским новинарима, међу којима је била и новинарка Радио Београда.

Посету Ђурића Косовској Митровици пратила је новинарка првог програма Радио Београда Тања Вујисић. После обраћања новинарима у Бошњачкој Махали, група Албанаца је покушала да приђе месту где је Ђурић био са делегацијом.

Тада је дошло до кошкања. Полиција је тада спречила инцидент, али је један Албанац из групе кренуо ка групи српских новинарки, међу којима је била и извештачица Радио Београда.

Пришао им је и покушао да одузме опрему за снимање и дошло је до кошкања, али су им у помоћ притекле друге колеге и потом су се сви повукли у северни део Митровице.

Све се догодило у присуству полиције, која није реаговала.

Радио Београд је најоштрије осудио покушај напада на новинарку и захтева да надлежне институције реагују и омогуће представницима медија сигуран и неометан рад.

Директор канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић оштро је осудио напад на новинаре КоССева и Радио Београда, који се догодио у северном делу Косовске Митровице, у Бошњачкој махали, након што је он у том насељу обишао две стамбене зграде.

Ђурић је у Бањској за Танјуг рекао да је то показатељ да је политичка клима према Србима и слободном и објективном извештавању лоша, те да се неки људи осећају слободно да угрожавају и физички интегритет новинара, преноси КоССев.

"То шаље лошу поруку и представља континуитет оне врсте понашања које смо могли да видимо 26. марта," рекао је.

Додао је и да се "такви насилници и хулигани осећају ослобођено након што су видели да су и полицајци нападали новинаре". До инцидента је дошло након завршеног обраћања медијима на отвореном и припреми делегације из Београда за одлазак.

У групи од три младића, један који је говорио албански, вербално је протестовао и физички покушао да крене у сусрет колони возила, на шта су га косовски полицајци спречили и то у више наврата.

Показивао је више пута склопљене шаке као симбол орла, и вербално се агресивно понашао, такође говорећи новинарки КоССева која је снимала - "Не снимај", на шта је друга новинарка КоССева упозорила да се ради о медијској екипи.

Полицајци су успели да га изведу са пута, сачекао је да прође колона, а потом је нагло пришао новинаркама - са КоССева и Радио Београда.

Новинарки КоССева која је снимала инцидент унео се директно у камеру и покушао да прекине снимање, одгурнувши је руком.

Говорио је на албанском, "Не снимај", "Ја сам са Косова", "Који сте медиј?".

Полицајци у овом делу инцидента - нападу директно према новинаркама - нису реаговали, наводи КоССев.

(Танјуг - КосСев - ФоНет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер