среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Косово и Немачка потписали споразум о реадмисији
Хроника

Косово и Немачка потписали споразум о реадмисији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 15. април 2010.

Бета Немачки министар унутрашњих послова Томас де Мезијер и његов косовски колега Бајрам Реџепи потписали су данас у Берлину споразум о реадмисији.

Грађани напуштају Косово због лоших улова живота

Тим документом регулише се обавеза две државе да прихвате назад своје грађане који више немају право боравка у другој од две потписнице споразума. Како је наведено у саопштењу немачког министарства унутрашњих послова у Берлину, двојица министара потписали су и споразум о сарадњи у безбедносној области којим треба да се поспеши сузбијање међународног криминала и тероризма.

На основу споразума о реадмисији, како се наводи у саопштењу, надлежне власти ће моћи из Немачке принудно да враћају не само косовске држављане који више немају правну основу за боравак у Немачкој, већ и држављане трећих држава који су са Косова противправно допутовали у Немачку.

Како се у саопштењу преносе речи министра Де Мезијера, Немачка не планира масовно протеривање грађана Косова који више немају право на боравак у Немачкој, већ ће се наставити са "постепеним враћањем у тесној сарадњи с косовским властима".

У Немачкој, према наводима Министарства унутрашњих послова, живи 14.000 градјана Косова који више немају право боравка. Према ранијим наводима немачких власти, споразум о реадмисији предвиђа да Косово прими назад све оне који имају документа издата на Косову или код којих на други начин може да се докаже да су на Косову трајно живели. У споразуму се не налазе никакве посебне одредбе о третману припадника мањина. Организације за људска права и бригу о избеглицама више пута су апеловале на надлежне немачке власти да не протерују Роме и Ашкалије јер за њих још није обезбеђена одговарајућа сигурност на Косову.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер