петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Корупција "кочи" Хрватску на путу ка ЕУ
Хроника

Корупција "кочи" Хрватску на путу ка ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 07. октобар 2009.

Политичке реформе у Хрватској су настављене, међутим неопходно је да Загреб појача борбу против корупције, криминала и убрза реформе правосуђа, људских права и мањина, укључујући повратак избеглица, наводи Европска комисија.

Европска комисија оценила је да би Хрватска могла у идућој години окончати технички део преговора о чланству у Европској унији, будући да су "кључне политичке реформе настављене" у тој земљи.

Европска комисија, међутим, упозорила је да власти у Загребу морају појачати реформе правосуђа, темељних људских права и мањина, укључујући повратак избеглица, наводи се у "Стратегијском документу" који је саставни део годишњих извештаја о реформама у земљама Балкана, који ће Комисија објавити 14. октобра у Бриселу.

У сажетој анализи, у коју је имала увида агенција Бета, истиче се да је нужно да Хрватска осетно поспеши битку против корупције и организованог криминала, као и да обезбеди ефикаснија суђења за ратне злочине.

"Хрватска, истовремено, мора омогућити приступ Хашког суда свим важним документима", навела је Европска комисија.

Реформа хрватске државне управе захтева посебну пажњу, упозорава извршно тело европске двадесетседморице и ставља до знања да ће наредном раздобљу израдити финансијски план приступа Хрватске Унији.

А тиме ће се утврдити колико ће учлањење Хрватске "коштати" друге чланице ЕУ.

У "Стратегијском документу" се констатује да је Хрватска имала застој од годину дана у преговорима о прикључивању Унији због граничног спора са Словенијом.

Додаје да су и власти у Загребу криве за кашњење зато што су мањкаво спроводиле реформе у правосуђу и у сектору слободне тржишне конкуренције.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер