субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Корона пакао у Индији: Кисеоник достигао цену злата, масовне кремације не престају, у протекла 24 сата забележено 360.000 нових случајева
Хроника

Корона пакао у Индији: Кисеоник достигао цену злата, масовне кремације не престају, у протекла 24 сата забележено 360.000 нових случајева

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. април 2021.

Индијски сој коронавируса потврђен је у 17 земаља света, међу којима су и неке европске, објавила је Светска здравствена организација. По броју заражених и преминулих данас је за Индију био најгори дан од почетка епидемије, а здравствени систем је већ у колапсу.

Већ недељу дана из Индије стижу потресне слике очајних људи који узалудно чекају на медицинску помоћ. Пренатрпане болнице и импровизовани крематоријуми, недостатак лекова, респиратора и највише недостатак кисеоника, који је за тешко оболеле од ковида-19 једини спас.

ЦНН разговарао је са човеком који сатима чека да добије кисеоник за свог болесног деду.

„Када се напуни боца, померамо се за једно место и пуни се следећи. То траје јако дуго, али морамо да чекамо док се све боце не напуне“, објаснио им је он.

Недостају у вакцине, иако је Индија највећи произвођач на свету.

„Кажу нам да вакцина нема. Нису стигле“, жали се становница Мумбаја Пушпа Госвами. „Позвана сам на вакцинацију пре три дана, али ми кажу да се јавим телефоном и проверим када ће вакцине да стигну“, додаје она.

Број умрлих од коронавируса у Индији данас је премашио 200.000. У протекла 24 сата забележено је 360.000 нових случајева, што је највећи дневни број регистрован у свету од почетка пандемије. Кисеоник је достигао цену злата.

„Кажу нам да идемо кући и чекамо да неко наш умре. Они немају осећај за наш бол. Немају никога ко их чека у кући болестан“, каже један становник Делхија.

Према укупном броју становника борј заражених у умрлих у Индји је мањи него у многим земљама Европе, али проблем је да је здравствени систем у колапсу и да су праве цифре можда и вишеструко веће, а да прави пакао, како упозоравају стручњаци тек долази.

„Пуно људи умире. Влада каже да нема места паници, али ми знамо да се само на овом месту кремира скоро хиљаду преминулих дневно“, истиче радник једног погребног предузећа.

Влада прерано прогласила победу угрожена глобална борба с вирусом

Ова ситуација је и последица одлуке индијске владе да пре месец дана прогласи победу над короном и дозволи велике верске и политичке скупове. Сада, влада у Делхију не може сама да се избори са последицама.

Председник САД Џозеф Бајден најављује помоћ. „Баш као што је Индија послала помоћ Сједињеним Државама, када су наше болнице биле преоптерећене на почетку пандемије, одлучни смо у томе да помогнемо Индији у невољи“, истиче он.

Помоћ је према Индији кренула из целог света, али ако не буде довољна, вирусна бомба са потконтинента би могла да разори све напоре да се човечанство избори са короном до краја лета.

(Н1,Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер