петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Корина Стратулат: Решавање косовског питања је основни услов за Србију за улазак у ЕУ
Хроника

Корина Стратулат: Решавање косовског питања је основни услов за Србију за улазак у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 25. фебруар 2018.

За решавање косовског питања Србија би од ЕУ требало да очекује одговарајуће признање и награду, каже Корина Стратулат, експерт за Балкан у бриселском Центру за европску политику.

Упоркос томе, "црвени катони" и даље могу бити извучени и могу блокирати улазак Србије у Европску унију, упозорава она.

Њена колегиница из Европске иницијативе за стабилност Александра Штиглмајер, међутим, мисли да све зависи од земаља кандидата и њихове стварне спремности за чланство, и у том контексту оцењује да ни Србија, ни Црна Гора, ако наставе овим темпом, неће бити спремне до 2025.

Какве су стварно препреке пред Србијом, могу ли се појављивати нове и нове, те какви су нам изгледи?

Стратулат не дели перцепцију дела српске јавности, али ни став бившег америчког амбасадора у Србији Вилијама Монтгомерија, о "непресушном извору условљавања наше земље на путу ка ЕУ чланству".

Она, наиме, сматра да у садашњем процесу приступања нема потребе за изналажењем нових услова, јер су и постојећи, истиче, већ довољни за различите интерпретације и коришћења.

- Земље чланице имају последњу реч када је у питању одлука да било који кандидат напредује на ЕУ путу, и увек је могуће да оне то право и искористе. Ипак, не сматрам да оне морају да проналазе нове услове. Ови тренутни су већ довољно свеобухватни и дозвољавају земљама чланицама да их, ако то сматрају неопходним, интерпретирају у складу са својим видјењем неопходног нивоа испуњености овог или оног услова - оценила је аналитчарка Центра за европску политику у Бриселу.

Према њеним речима, решавање косовског питање није "тек још један услов", то је основни услов за Србију.

- Ако се оно реши и све стране, и Србија и Косово и ЕУ, то виде као решено питање, сматрам да би Србија требало да очекује и оговарајуће признање и одговарајућу награду за своје напоре. Очекујем да ће то ЕУ поштовати” - каже Стратулат.

Блокада и после договора?

Међутим, она упозорава да би земље чланице и даље могле да блокирају пут Србије ка ЕУ ако и после постизања договора између Србије и Косова остану "резерве" међу чланицама Уније, да ли због тога што неке од њих неће то видети као "стварно решено питање”, да ли због својих унутрашњих питања или због Србије и њених резулата у реформама...

Она објашава да прелазна мерила и праћење резулатата у приступним преговорима помажу у првазилажењу неких од услова, али да су корупција, владавина права, независно судство, неефикасна јавна администрација, регионална сарадња и помирење, заштита мањина, усклађивање са ЕУ спољном политиком, недовољни прецизно одређени критеријуми.

Нема "измишљених услова"

Генерална секретарка Европске иницијативе за стабилност Александра Штиглмајер, пак, сматра да "нема измишљених услова" за чланство у ЕУ. И поред појединих отпора, унутар ЕУ постоји општи договор да се земље Западног Балкана приме у чланство кад буду спремне.

- Постоје земље чланице којима проширење задаје главобоље, поготово у ситуацији када ни сама ЕУ још није стабилна. Оне би биле више него задовољне да се тај процес одложи или одужи - каже она, али додаје да је уверена да међу чланицама постоји општи договор да земље Западног Балкана морају да уђу када буду спремне.

Осврћући се на став Монтгомерија о чланству у ЕУ као "покретној мети" и "непресушном извору услова за Србију", она је оценила да онога тренутка када Европска комисија да "зелено светло" за ново проширење, а велике земље чланице се са тим сложе, да ће се то и догодити.

Овим темпом, ни Србија ни Црна Гора неће бити спремне до 2025.

Штиглмајер у том контексту упозорава да ни Србија, ни Црна Гора, ако наставе овим темпом, неће бити спремне до 2025.

- Ако Србија и Црна Гора желе да приступе ЕУ 2025. оне морају да убрзају своје напоре. Ако наставе као до сад, неће достићи овај датум, који је и сама Европска комисија оценила као "веома амбициозну перспективу" - објашња Штиглмајер у изјави за Танјуг.

Генерална секретарака Европске иницијативе за стабилност оцењује да када је "косовски услов" у питању, подела Косова није реалан сценарио, и да на њега не би пристали на првом месту Албанци, али ни већи део ЕУ и међунараодне заједнице, укључујући САД.

- Они су исувише инвестирали у мултиетничко Косово. То би отворило и Пандорину кутију. Замислите како би то Додик схватио. Тада не би имали на столу само поделу БиХ, али и Македоније, ни Србији не би било лако, а и шта би било са Србима који живе у јужном делу Косова - објашава Штигламјер.

Када је други услов у питању, онај о руско-српским односима, у Европској иницијативи за стабилност кажу да то није тек неки "измишљени" услов земља чланица, које се противе проширењу, већ "стварна забринутост".

- Земље чланице се, на пример, питају да ли би Србија као чланица ЕУ подржала санкције против Русије. То питање тренутно није топ приоритет, јер до чланства Србије има још неколико година, али је забринутост стварна и оправдана. До тренутка приступања мора бити јасно да је Србија на страни ЕУ, а не на страни Русије - каже она, истакавши да би помогло када би Србија полако почела да показује приближавање позицијама ЕУ када је Русија у питању.

Она сматра да ни Русија неће тек тако лако прихватити и пожелети добродошлицу Србији у чланство ЕУ, и да када се приближи тај тренутак очекује да види мешање Русије, уколико остане под истим водјством као сада

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер