четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кори Удовички: Законом о инспекцијском надзору против сиве економије
Хроника

Кори Удовички: Законом о инспекцијском надзору против сиве економије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. март 2015.

БЕОГРАД - Потпредседница Владе и председница Координационог тела за сузбијање сиве економије Кори Удовички, изјавила је данас Танјугу да је Закон о инспекцијском надзору на дневном реду Скупштине Србије 1. априла, а најважније је што тај закон доприноси управо директном смањивању сиве економије.

"То није првоаприлска шала", рекла је Удовички и нагласила да надлежни више неће моћи да пребацују одговорност једни на друге, поготово када су у питању нерегистровани субјекти, који најчешће и праве највећи притисак у сивој економији.

"Сада ће све инспекције бити надлежне да врше инспекцију и код нерегистрованих субјеката, поготово у свом сектору, у својој области надлежности, али ће чак бити и у обавези да скрену пажњу другим инспекцијама на неправилности, које се не тичу њихове области рада, уколико је виде", рекла је Удовички.

Она сматра да то представља значајно затварање "неких процепа" и могућности за "пинг-понг" - да свако каже да није надлежан за неку ситуацију.

Друго битно својство овог закона је, истакла је Удовички, што он очекује од инспекције успостављање система информационе базе, на основу којих ће се радити тачна процена ризика за све субјекте који треба да дођу под надзор.

Према њеним речима, број надзора инспекције зависиће од процене ризика и ући ће у план рада.

Када се обави надзор, постојаће контролна листа чиме инспектори могу да се баве и тако ће се значајно затворити простор за корупцију, објаснила је она.

"Неће бити више тога да инспекција код некога не оде, 'јер су се тако договорили'. Мора да постоји јасан разлог како, ко и зашто улази у план, са којом редовношћу и то ће се објављивати, а са друге стране, нема више тога да ја дођем код вас, па вам онда измишљам и проналазим ствари, па радим овакво и онакво тумачење, како бих извукао неку казну, или да нешто ставим у џеп, како вас не бих казнио", истакла је Удовички.

Према њеним речима, Закон о инспекцијском надзору неће функционисати савршено, чак ни после неколико година примене, али ће значајно променити привредни амбијент и одговорност у функционисању јавне управе.

Говорећи о броју државних агенција, потпредседница Владе рекла је Танјугу да то зависи од тога како се тачно дефинише.

Ако се под појмом "агенција" мисли на сваки орган који није министарство, али који може да буде у оквиру или под надлежношћу неког министарства, или да буде нека Управа, или Институт, онда агенција има чак стотинак, или више, навела је она.

Док, према њеним речима, ако се узме само оно што се зове агенција, а то није све што је основано Законом о агенцијама, али, како је рекла, има и понешто што се зове 'агенција', а заправо није основано Законом о агенцијама, онда их има око двадесетак.

"Ми врло скоро очекујемо да завршимо једну оквирну анализу тих агенција, која је део шире анализе сврсисходности организације наше јавне управе у целини. А онда од маја такође креће пројекат Светске банке, који финансира Европска унија, којим ћемо током три године редом и детаљно да преиспитујемо функционалност различитих делова система и како да се реорганизују", рекла је Удовички.

Она је објаснила да је то други део процеса оптимизације - "реорганизација државне управе" и да ће то бити први пут да се на такав начин стварно преиспитује шта нам треба, које тачно функције, којих имамо вишак, које су застареле, а шта нам заправо недостаје.

"На путу за Европску унију ми заправо треба да запослимо доста кадрова, да створимо нове делове институција и нове функције и врло је важно да за то направимо места", рекла је Удовички.

Осврћући се на прелиминарне резултате истраживања Савета за регионалну сарадњу, који показују да су Срби највећи песимисти у региону и да мање од 14 одсто популације сматра да је образовање важно за успех у животу, потпредседница Владе је рекла да је то "јако забрињавајуће", али је и чињеница да то осећамо и ми сваки дан.

"Превелики смо песимисти. Колико год да треба да уредимо државу боље, нисмо толико лоши колико мислимо о себи ових дана. Али, конкретно по питању образовних профила, то је део целог овог питања о сврсисходности онога на шта трошимо средства. Ми у овом тренутку свакој институцији дајемо за плате и још по мало. А да ли су те плате, ти профили рада, оно што нам као држави и друштву и за нашу будућност треба, ми то не преиспитујемо довољно", истакла је Удовички.

То је разлог што се њено министарство и она залажу за јачање планирања и да почне да се сагледава "куда идемо и шта нам треба".

Према њеним речима, Министарство просвете и науке такође ради на томе да припреми што више усмеравања средстава и да се направи систем који ће да усмерава средства и у образовању и у науци у оном правцу у ком нам је то потребно.

Удовички је рекла да се то неће урадити преко ноћи, јер то је велика промена и мора да се почне од функционалне анализе, где ће прво моћи да се сагледају уопште целе институције да ли могу и којим сврхама да служе.

"А онда, када их преуредимо, како да се убудуће финансирање користи за оно што нам као друштву треба. А тамо где је неко рецимо професор, или научник, који се бави истраживањем, или предавањем нечег што нам не треба, мораће да се преквалификовати", рекла је Удовички.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер