уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кори Удовички: Смањење плата за десет одсто нема везе са увођењем платних разреда
Хроника

Кори Удовички: Смањење плата за десет одсто нема везе са увођењем платних разреда

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. јул 2014.

БEOГРAД - Након три месеца министарка за државану управу И локалну самоуправу Kори Удовички каже да jе и даље уверена да ова влада може да уради промене коjе су неопходне, наjављуjе платне разреде од 2015. и тврди да jе држава и даље главна кочница свакоме ко има намеру да овде инвестира.

"Постоjи дубока свест да се оне мораjу десити, а уверена сам или jош уверениjа пре него што сам у владу ушла да jе оно што радим од изузетне важности", каже у интервjуу за Нови магазин потпредседница владе. Наводи да постоjе мере коjе jе лако спровести а коjе се мораjу десити на самом почетку у склопу програма са Mеђународним монетарним фондом, те да ако мислимо да Србиjу изведемо на пут раста и продуктивности држава мора да буде делотворниjа.

Сада jе држава кочница на готово сваком кораку некоме ко покушава да инвестира, да се бави предузетничким или креативним економским послом, сматра Удовички, а предуслов да се то промени jе да се поправи начин на коjи држава ради.

"И jа у томе имам подршку у овоj влади, али на жалост то jе посао коjи jе веома спор, нема ничега што може преко ноћи да се уради да би се подигао свеукупни капацитет. Kључно jе да почнемо на нивоу владе, а онда ће се то спуштати низ министарства до локалне самоуправе - да боље планирамо и коордирамо сваку ствар коjу предузимамо како бисмо на краjу били у стању да ограничена средства коjа имамо улажемо у оно што ће да даjе наjвећи раст и резултат", уверена jе Удовички.

Oна тврди и да jе у више од 160 локалних самоуправа ситуациjа потпуно запуштена, те да jе главни проблем у начину коjим управљамо државом.

"Немамо jасне циљеве, оквире, задатке коjи сваки ниво треба да преузме на себе. Зато имамо пребацивање одговорности, недавање надлежности, немамо поверења да ће неко испод нас то да уради. Tако долази до тога да на влади доносимо одлуке о, рецимо, пребацивању аутомобила са државног на локални ниво или обрнуто", наводи Удовички.

Проблем jе, каже, и што локалним самоуправама jош нисмо вратили пуну надлеженост над своjином одузетом 1995. када jе Mилошевић из чисто политичких разлога нарушио систем коj jе био разумно уређен.

"Дакле, има разлога и да локална самоуправа криви Републику због тога што нису боље регулисане њене надлежености и ресусрси са коjима треба да их спроводи, а у праву jе и Република када каже да се на локалном нивоу све и свашта дешава и да не постоjи капацитет да се одређене надлежености спроводе како треба", оцењуjе Удовички и каже да ће се те ствари исправљати корак по корак.

Kаже и да се овде сувише често одговорности за дезорганизациjу државе пребацуjе на то што су владе биле коалиционе, а, како наводи, претходни jе проблем у неуређености система.

У другим земљама када дође коалициона власт систем их тера да се договоре, да се придржавате тог договора, постоjе процедуре и не можете тек тако да дивљате, обjасњава министарка, уз напомену да сада постоjи jасна већина и jасна воља да држава постане делотворниjа.

"Jа сада видим и то jе била велика мотивациjа за мене да уђем у владу - постоjи прилика да се систем уређуjе на начин коjи би касниjе пружао бољу подлогу и било коjоj другоj коалиционоj влади. С тим што мора да постоjи политичка воља да се ограничи самовоља, поговото на локалном нивоу. Веруjем да та воља постоjи, неће се дешавати брзо ни лако, али та воља постоjи", тврди Удовички.

Упитана да обjасни платне разреде коjи чекаjу запослене у државноj управи, министарка обjашњава да то ниjе неки баук, већ да ће бити направљена проjекциjа колико jе од оних око пола милиона људи заиста неопходно за функционалну jавну управу, а да нам детаљна анализа следи 2015. кроз проjекат EУ коjи ће спроводити Светска банка.

"Иако су вишкови углавном у jавним предузећима, има их и у jавноj управи, али ни приближно као што се говори. Mада, тачно jе да се у Србиjи нигде, па ни из државне службе, не отпуштаjу чак ни политички неприjатељи; то jе готово културолошки манир", примећуjе Удовички и наводи да ће рационализациjом, нарочито увођењем електронске управе, неки људи постати вишак, али негде ће и недостаjати људи.

"Ниjе фокус у jавноj управи на отказима, него у другачиjоj организациjи ради подизања продуктивности. Понављам; чини ми се да су прави проблем вишкови у jавним предузећима, не у управи. Платни разреди су постали баук. Шта ће бити? Поjедноставићемо и направити упоредивим системе коефициjената у целом jавном сектору. Циљ jе да постоjе jасни критериjуми и упоредивост, а никако уравниловка", обjашњава Удовички.

Додаjе и да смањење плата за десет одсто нема везе са увођењем платних разреда, те понавља да ће систем платних разреда да се прумењуjе у 2015. години, што значи да ће бити усвоjен пре буџета за 2015. годину.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер