четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кори Удовички: Хрватска је земља чланица ЕУ од које Србија може да учи
Хроника

Кори Удовички: Хрватска је земља чланица ЕУ од које Србија може да учи

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. октобар 2014.

БЕОГРАД - Министарка државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички рекла је данас да је Европска комисија охрабрила Србију да спроведе реформу јавне управе онако како је планирала, као и да тај посао остане један од највиших приоритета.

"Европска комисија веома препознаје све ове димензије, колико ту има посла. Нарочито су поздравили то што су препознали да је наша намера не само да доносимо другачије прописе него да заиста променимо начин на који мислимо и радимо", рекла је Удовички Тањугу.

Она је казала да се сада ради на стратегији чији би нацрт требало да буде завршен до краја године, а потом да га размотри Влада Србије.

"Током следеће године ће заиста бити спроведене припреме за један свеобухватни систем који ће од 2016. да крене заиста да мења изглед и услугу наше државе према грађанима и према привреди", рекла је министарка.

Према њеним речима, реформа јавне управе је једна од три области живота које треба мењати у Србији да бисмо живели европски, а не само да бисмо били чланица ЕУ.

"Реч о томе да желимо услужну државу, једноставније процедуре.

Потребно је да створимо системе који ће да повећају предвидивост онога што држава ради и да можемо да очекујемо да ће свако да добије исти третман у истим условима и да зна шта може да очекује", навела је Удовички.

Она је истакла да је то поготово важно да бисмо могли да постанемо земља која заиста подржава предузетништво.
"Потребно нам је и ради грађана, али и ради напретка и да би држава могла да подстакне развој и опоравак привреде", казала је Удовички.

На питање докле се стигло у изради закона о платама, министарка је рекла да се на томе ужурбано ради.

"Сада када имамо утврђене зараде за једно време имамо времена да законом о платама поставимо систем онако како желимо и како сматрамо да треба да буде фер. На томе радимо ужурбано, али нема потребе да пожуримо више него што је потребно да сви будемо сигурни да смо поставили систем како треба", рекла је министарка.

Поводом сутрашње посете њеног колеге из Хрватске Арсена Баука Београду и искуствима те државе која би могла да буду корисна за Србију, Удовички је рекла да је Хрватска земља чланица ЕУ од које Србија може да учи.

"Када је реч о фискалној консолидацији коју смо започели и коју и те како осећамо, можда ћемо ми ту моћи нешто да покажемо нашим суседима. Ми смо свакако прва земља на Балкану која је кренула тим путем који је неизбежан. Кад је реч о њиховом искуству, у доста важних послова су један велики корак или два испред нас, али не ни толико далеко колико се претпоставља", рекла је Удовички.

Говрећи о искуству Хрватске, Удовички је навела да је Хрватска већ комплетирала централни регистар запослених за обрачун плата које иду директно или индиректно из буџета, али и да Србија није далеко од тога и да очекује да се део тог посла заврши већ у следећој години.

"Када је реч о стављању свих зарада под један закон опет мислим да је њихов систем једноставнији и уређенији од нашег, али и они се боре већ пар година за то да све имају под једним кровом онако како желимо и очекујемо да урадимо ускоро", рекла је министарка.

Када је реч о електронској управи, Удовички је казала да је Хрватска можда у томе отишла даље у припреми законске регулативе која ће цео систем да уреди и у свести о могућностима примене и примени оних механизама које имају, али и да по томе Србија није толико иза Хрватске.

"Напротив, у припреми за састанак откривамо да и ми имамо пуно могућности као што смо видели на олимпијади е-управе да би општине које се за то пријаве могле у врло кратком року и без додатних трошкова, осим прилагођавања својих процедура, да омогуће својим грађанима читав низ услуга које могу да ураде са компјутера од куће", навела је Удовички.

Она је додала да би се то односило на пример на наручивање извода из матичне књиге рођених или регистрацију возила која може да се ради он-лајн у Србији.

"Видимо да се те могућности не користе у мери у којој је могуће. Мислимо да проблем лежи у две стране - прво нисмо довољно радили на обавештавању грађана, јер би онда грађани извршили притисак на своје локалне самоуправе, а друго сами административци који би требало да унапреде услугу коју пружају грађанима не желе да промене начин на који раде и на који се понашају", казала је Удовички.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер