четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Константин Косачов: Не постоји никаква веза између Косова и Јужне Осетије
Хроника

Константин Косачов: Не постоји никаква веза између Косова и Јужне Осетије

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 03. октобар 2008.
Не постоји никаква веза измедју Косова и Јужне Осетије и Абхазије, каже председавајући спољнополитичког комитета руске Думе и потпредседник Парламентарне скупштине Савета Европе, Константин Косачов. Он наглашава да је у случају признавања Косова од стране неких држава прекршен медјународни закон, док је руско признање Јужне Осетије и Абхазије дошло као потврда чињеничног стања какво у Грузији влада већ дуже време.

Колико су у вези Косово и грузијска криза, да ли је руско признање независности Јужне Осетије и Абхазије одговор на подршку већег дела чланица Уније и Америке независности Косова, питање је за Константина Косачова, који је ових дана у Стразбуру, током парламентарне скупштине, водио оштре дискусије о грузијској кризи и руској улози у њој:

"Дефинитивно нема везе измедју наше одлуке да признамо Абхазију и Јужну Осетију и нашег приступа питању Косова. Од самог почетка свих тих конфликата, Русија је подржавала територијални интегритет и Србије и Грузије. У оба случаја смо нашу позицију објашњавали тако да ћемо прихватити било које решење које буде прихваћено од обе сукобљене стране. У том се смислу наш приступ косовском питању није променио - не верујемо да је признање Косова од стране неких европских и транс-атлантских држава била исправна одлука. Верујемо да је реч о кршењу постојећих медјународних закона и наша позиција се о том питању неће променити. 

Јужна Осетија и Абхазија су други случај - ту није било другог начина да се заштите животи људи који тамо живе тако што ћемо наше мировне снаге држати по страни. Ми никако не прихватамо став какав се често чује - важна је само територијална целовитост Грузије и ништа друго - то је погрешно и потакло је грузијског председника на кораке којима је намеравао да поново успостави територијални интегритет. Тако од 7. августа више нема могућности за политичко решење конфликта. Људи више не комуницирају медјусобно, не желе више да живе у заједничкој држави. Ту смо могли можда да имамо успеха у политичком дијалогу када би се променио став ЕУ и Америке и када би они схватили да територијални интегритет Грузије више не постоји. Медјутим, све док они на томе инсистирају, ми морамо да предузимамо мере са наше стране, како бисмо заштитили руске градјане тамо и цивилно становништво Јужне Осетије и Абхазије. Дакле, реч је о одвојеном случају који нема никаквог утицаја на ситуацију у Србији, укључујући Косово".

До сада Савет безбедности није био у могућности да усагласи мишљења о Косову свих својих чланица - кључни разлог је став Русије, који, тврди званичник из Москве, неће доживети промену:

"Не верујем у било каква изненадјења када су у питању одлуке Савета безбедности -позиција Руске федерације се неће променити, колико ја знам. Ја свакако заступам став да се наша позиција о питању Косова не треба променити, и верујем да је то и приступ руске владе, тако да не очекујем било каква изненадјења. Руска позиција остаје иста - у сваком случају, у приступу Савета безбедности је садржано више различитих ставова, укључујући и став Русије".
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер