петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Константин Косачев: Једнострано повлачење САД из Споразума о елиминацији ракета средњег и малог домета могло би изазвати рат, сазвати седницу Савета безбедности УН
Хроника

Константин Косачев: Једнострано повлачење САД из Споразума о елиминацији ракета средњег и малог домета могло би изазвати рат, сазвати седницу Савета безбедности УН

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. октобар 2018.

Председник Комитета за међународна питања Горњег дома руског парламента Константин Косачев упозорио је да би повлачење САД из Споразума о елиминацији ракета средњег и малог домета /ИНФ/ могло изазвати рат и истакао да би тим поводом требало одржати седницу Савета безбедности УН.

Косачев је оценио да је најава америчког предсједника Доналда Трампа о повлачењу из Споразума наставак уцене.

- Подсећам да члан 15 ИНФ-а предвиђа једнострано повлачење само уз посебне околности, уз потврду у року од шест месеци. До сада нису покренути званични поступци за то и то даје основ да се Трампова изјава сматра наставком уцене, а не испуњењем законске регулативе - нагласио је Косачев.

Он сматра да четири нуклеарне силе, без Америке, треба да одрже консултације, као и да треба да заседа Конференција о разоружању у Женеви и Савјет безбедности.

- Ситуација је критична и претње миру добијају одређени облик - каже Косачев.

Он истиче да западни савезници САД треба да изаберу да ли ће се определити за исти пут као и Вашингтон, што би могло довести до новог рата или ће стати на страну здравог разума на основу инстинкта самоодржања.

- Тешко да би било ко преживио нуклеарни сукоб који је близу након једностраног повлачења САД из ИНФ - додаје Косачев.

Споразумом ИНФ о којем су преговарали тадашњи амерички предсједник Роналд Реган и совјетски лидер Михаил Горбачов, а ратификовао га Сенат 1988. године, укинути су пројектили кратког и средњег домета са нуклеарним и другим бојевим главама.

- Русија, на жалост, није поштовала споразум, па ћемо га поништити и ми ћемо се повући - рекао је Трамп на предизборном митингу у Невади.

Вашингтон сматра да Москва развија систем за лансирање ракета што није у складу споразума ИНФ. Нови систем омогућио би Москви да покрене нуклеарни напад на Европу.

Русија је негирала да крши споразум ИНФ.

(РТРС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер